Ռուսաստանը զանգվածային հարձակում է իրականացրել Կիևի մարզի վրա. Եվրոպան խոստանում է պատժել
Մայիսի 24-ի գիշերը ռուսական զորքերը զանգվածային ավիահարվածներ են հասցրել Ուկրաինային։ Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերի տվյալներով՝ երկիրը ենթարկվել է 549 անօդաչու թռչող սարքի և 55 հրթիռի, այդ թվում՝ «Օրեշնիկ» հրթիռների հարձակման։
Կիևում, վերջին հաղորդագրությունների համաձայն, հարձակման հետևանքով զոհվել է 2 մարդ, վիրավորվել՝ 56-ը։ 30 մարդ հոսպիտալացվել է, այդ թվում՝ 2 երեխա։
Մայրաքաղաքի գրեթե բոլոր շրջաններում ավերածություններ են գրանցվել։ Մասնավորապես, վնասվել են Պոդիլում գտնվող՝ Կիևի քաղաքային ակադեմիական օպերայի և բալետի թատրոնը և Չեռնոբիլի ազգային թանգարանը։
«Սա սարսափելի գիշեր էր Կիևի համար... փրկարարները ներկայումս մարում են հրդեհները և մաքրում ավերակները։ Բժիշկները օգնություն են ցուցաբերում վիրավորներին», - գրել է քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոն։
Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերի կապի վարչության պետ Յուրի Իգնատը RBC-Ukraine-ին հաստատել է, որ «Օրեշնիկ» հրթիռը հարվածել է Կիևի մարզի Բիլա Ցերկվա քաղաքի մոտակայքում։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է «Օրեշնիկ» հրթիռի հարվածը։ Ռազմական գերատեսչությունը պնդում է, որ հարվածի թիրախ են դարձել ռազմական հրամանատարական կառույցները, ավիաբազաները և Ուկրաինայի պաշտպանական արդյունաբերության ձեռնարկությունները։
Կիևի մարզի վրա հարձակման հետևանքով՝ Բուչայի և Օբուխովի շրջաններում, զոհվել է 2 մարդ, ըստ տարածաշրջանային ռազմական վարչակազմի ղեկավար Նիկոլայ Կալաշնիկի։ Եվս 9 մարդ վիրավորվել է, այդ թվում՝ 1 տարեկանից փոքր մի աղջիկ։ 2 կին տեղափոխվել է տեղական հիվանդանոցներ, իսկ մյուսները բժշկական օգնություն են ստացել տեղում։
Ամենածանր կորուստները գրանցվել են Ֆաստիվի շրջանում, որտեղ վնասվել են մասնավոր տներ և ամբուլատոր բժշկական հաստատություն։ Տեղական իշխանությունները գրանցում են Կիևի մարզի 5 շրջաններում պատճառված վնասը։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կիրակի առավոտյան հայտարարել է, որ օրվա սկզբից ի վեր ռուսական հարվածներից վիրավորվել է առնվազն 83 մարդ։ Նա հավելել է, որ հարձակման հիմնական թիրախը Կիևն է եղել։
Երեկ երեկոյան Կիևի վրա Ռուսաստանի կողմից իրականացված հարվածի ժամանակ վնասվել է Ուկրաինայի ազգային արվեստի թանգարանը, հայտնել է երկրի մշակույթի նախարարությունը։ Թանգարանի աշխատակիցներն ու ցուցանմուշները չեն տուժել։
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալասը մեկնաբանել է Ռուսաստանի կողմից միջուկային մարտագլխիկ կրելու համար նախատեսված «Օրեշնիկ» բալիստիկ հրթիռով հարվածը։
«Սա քաղաքական վախեցման մարտավարություն է և անզգույշ միջուկային ռիսկային խաղ։ Հաջորդ շաբաթ ԵՄ արտաքին գործերի նախարարները կքննարկեն, թե ինչպես ուժեղացնել միջազգային ճնշումը Ռուսաստանի վրա», - գրել է նա։