«Թրամփը կոչ է արել արաբական երկրներին` միանալ «Աբրահամի համաձայնագրերին»»․ #Axios
Արաբական և մահմեդական մի շարք երկրների ղեկավարների հետ հեռախոսազրույցների ժամանակ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոչ է արել նրանց միանալ «Աբրահամի համաձայնագրերին», հայտնում է Axios-ը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին:
Նշվում է, որ Սաուդյան Արաբիայի, ԱՄԷ-ի, Կատարի, Պակիստանի, Թուրքիայի, Եգիպտոսի, Հորդանանի և Բահրեյնի առաջնորդների հետ շփման ընթացքում Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի հետ պատերազմի ավարտից հետո ակնկալում է, որ նրանք, ովքեր դեռ «Աբրահամի համաձայնագրերի» մասնակից չեն կամ Իսրայելի հետ խաղաղության համաձայնագրեր չունեն, կմիանան դրանց և կկարգավորեն հարաբերությունները հրեական պետության հետ:
Աղբյուրների հաղորդմամբ՝ Սաուդյան Արաբիայի, Կատարի և Պակիստանի առաջնորդները, որոնք Իսրայելի հետ պաշտոնական դիվանագիտական ​​հարաբերություններ չունեն, զարմացած էին Թրամփի խնդրանքից։
ԱՄՆ առաջնորդը նշել է, որ առաջիկա շաբաթներին այդ երկրների և Իսրայելի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցով կզբաղվեն նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և գործարար Ջարեդ Քուշները:
«Աբրահամի համաձայնագրերը» Իսրայելի և արաբական պետությունների միջև հարաբերությունների կարգավորման մասին համաձայնագիր է: