ԱՄՆ-ն պլանավորում է աստիճանաբար վերացնել Իրանի ծովային շրջափակումը. Axios
ԱՄՆ-Իրան ապագա խաղաղության համաձայնագրի նախագիծը պարտավորեցնում է Թեհրանին 30 օրվա ընթացքում հեռացնել Հորմուզի նեղուցի բոլոր ականները։ Դրա դիմաց Վաշինգթոնը աստիճանաբար կվերացնի ծովային շրջափակումը, հինգշաբթի օրը հաղորդել է Axios-ը՝ հղում անելով անանուն ամերիկացի պաշտոնյաներին։
Հրապարակման համաձայն, եթե համաձայնագրի նախագիծը վերջնականապես հաստատվի նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից, նեղուցով նավագնացությունը կլինի «անսահմանափակ»։ Լրատվամիջոցի աղբյուրների համաձայն, սա ենթադրում է նավերի անցման համար որևէ վճարի բացակայություն և նաև պարտավորեցնում է Թեհրանին մեկ ամսվա ընթացքում հեռացնել բոլոր ականները նեղուցից։
Axios-ը նշում է, որ ի պատասխան ԱՄՆ-ն կսկսի վերացնել Իրանի դեմ ծովային շրջափակումը, որը տեղի կունենա «առևտրային նավագնացության վերականգնմանը համաչափ» տեմպերով։