Իրանում պատժի մեղմացում և ներում է շնորհվել մահապատժի դատապարտված 139 մարդու
Իրանի գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին հաստատել է մահապատժի դատապարտված 139 բանտարկյալներին ներում շնորհելու և պատիժը մեղմացնելու վերաբերյալ որոշումը, հաղորդել է Mehr-ը։
Իրանի դատական իշխանության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ասղար Ջահանգիրը հայտնել է, որ սա առաջին դեպքն է, երբ ներումն անմիջապես տարածվում է բարձրագույն պատժաչափի դատապարտված այսքան մեծ թվով անձանց վրա։
Ներումը չի տարածվում այն անձանց վրա, որոնք դատապարտվել են պետության դեմ զինված պայքարին մասնակցելու, թմրամիջոցների կազմակերպված առևտրի, զինված կողոպուտների, զենքի մաքսանենգության, մարդկանց առևանգման, կաշառակերության և պետական միջոցների հափշտակության համար։