«ԱՄՆ-ն կհանի հարստացված ուրանն Իրանի վնասված օբյեկտներից». Թրամփ
ԱՄՆ-ն մտադիր է միջուկային նյութերը վերականգնել Իրանի այն օբյեկտներից, որոնք վնասվել են ամերիկյան ռմբակոծություններից, սակայն դա դժվար խնդիր կլինի, ասել է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Մենք դրանք ստանալու ենք, բայց դա դժվար խնդիր է, քանի որ իրականում միայն մենք և Չինաստանն ունենք դրանք արդյունահանելու սարքավորումներ»,- ասել է Թրամփը Ֆրանսիայում Կատարի էմիր Թամիմ բին Համադ ալ Թանինի հետ հանդիպման ժամանակ։ Ամերիկացի առաջնորդը հավելել է, որ վիճելի միջուկային նյութերի արժեքը մոտավորապես կես միլիոն դոլար է։ Նա նշել է, որ չնայած դրանց ցածր արժեքին, ԱՄՆ-ն դեռևս մտադիր է վերականգնել նյութերը։
Հունիսի 15-ի գիշերը Իրանը և ԱՄՆ-ն հաստատել են հուշագրի ավարտը, որը նախատեսվում է ստորագրել Շվեյցարիայում հունիսի 19-ին։ Համաձայնագիրը, ենթադրաբար, կլուծի իրանական միջուկային խնդիրը և կվերացնի ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները։ Հունիսի 16-ին ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ԱԷՄԳ) կօգնեն Իրանին ոչնչացնել հարստացված ուրանի պաշարները, և դա, իբր, արտացոլվել է փոխըմբռնման հուշագրում։ Նա նաև նշել է, որ համաձայնագիրը թույլ կտա միջուկային տեսուչներին վերադառնալ Իրան։