ԱԹՍ-ի հարվածից հետո Մոսկվայի նավթավերամշակման գործարանը դադարեցրել է աշխատանքը
Մոսկովայի հարավարևելյան ծայրամասում գտնվող «Գազպրոմնեֆտ»-ի «Կապոտնյա» նավթավերամշակման գործարանի վրա ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքի հարվածը և դրան հաջորդած հրդեհը դադարեցրել են արտադրությունը, Reuters-ին հայտնել են ոլորտի երկու աղբյուրներ։
Երեքշաբթի առավոտյան Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը հայտարարել է, որ Մոսկվայի նավթավերամշակման գործարանի օբյեկտներից մեկը վնասվել է անօդաչու թռչող սարքի հարձակման հետևանքով։
Reuters-ի աղբյուրների համաձայն, անօդաչու թռչող սարքի հարվածը վնասել և բռնկել է AVT-6 հում նավթի թորման բլոկը, որի հզորությունը կազմում է օրական 21,400 տոննա (նավթամշակման գործարանի հզորության 53%-ը): Մոսկվայի նավթավերամշակման գործարանը նախատեսում է առաջիկա մի քանի օրերի ընթացքում վերսկսել վերամշակումն իր երկու գործող հում նավթի թորման բլոկներից երկրորդում՝ EURO+-ում (համակցված հում նավթի թորման բլոկ), որի հզորությունը կազմում է օրական 18,800 տոննա: AVT-6-ում սպասարկման աշխատանքների ընթացքում Մոսկվայի նավթավերամշակման գործարանը կաշխատի կրճատված հզորությամբ, հայտնել են գործակալության աղբյուրները։
Կապոտնյա նավթավերամշակման գործարանը Ռուսաստանում չորրորդ խոշորագույնն է և ապահովում է Մոսկվայի և Մոսկվայի մարզի բենզինի և ավիացիոն վառելիքի մատակարարումների ավելի քան մեկ երրորդը: Նավթավերամշակման գործարանի անվանական հզորությունը տարեկան մոտ 14 միլիոն տոննա նավթ է: