Երեքշաբթի, 16 հունիսի, 2026 թ., 23:10
Շվեդիայի խորհրդարանը հաստատել է օրենք, որը թույլ է տալիս չեղարկել ներգաղթյալների բնակության թույլտվությունները անպատշաճ վարքի համար, հաղորդում է The Guardian-ը։
Նոր կանոնները թույլ են տալիս իշխանություններին չեղարկել բնակության թույլտվությունները պարտքերի, հարկերից խուսափելու, չհայտարարագրված աշխատանքի, ծայրահեղականների հետ կապերի և «անպատշաճ վարքի» այլ դեպքերի պատճառով։ Որոշումը վերաբերում է նաև նրանց, ովքեր երկրում մնալու թույլտվություն են ստացել օրենքի՝ ուժի մեջ մտնելուց առաջ։ Տուժած ներգաղթյալները կարող են բողոքարկել իրենց արտաքսումը ներգաղթյալների դատարանում։
Փոփոխությունները նախաձեռնել է ներգաղթյալների նախարար Յոհան Ֆորսելը։ Նա կարծում է, որ անհրաժեշտ է սահմանափակել սոցիալական նորմերը անտեսող մարդկանց երկրում մնալը։ Այս միջոցառումը կառավարության և Շվեդիայի դեմոկրատների՝ ներգաղթի վերահսկողության խստացման քաղաքականության մի մասն է։
Ընդդիմությունը և մարդու իրավունքների պաշտպանները քննադատել են օրինագիծը։ Նրանք կարծում են, որ իշխանությունները կկարողանան չեղարկել մարդկանց բնակության թույլտվությունները հանցագործություններ չհամարվող գործողությունների համար, քանի որ «անպատշաճ վարքի» սահմանումը անորոշ է և չունի հստակ չափանիշներ։ Ակտիվիստները նշում են, որ այս մոտեցումը խախտում է հավասարության իրավական սկզբունքը և խրախուսում է գաղտնի ներգաղթը։
Վերջին տարիներին շատ երկրներ, մասնավորապես Միացյալ Նահանգները, պաշտպանում են ավելի խիստ ներգաղթային քաղաքականությունը: Անցյալ դեկտեմբերին Սպիտակ տան վարչակազմը խոստացավ վճարել ներգաղթյալներին «ինքնաարտաքսման» համար: Նմանատիպ որոշման մասին հայտարարվեց նաև Իտալիայում, որտեղ նրանք առաջարկեցին վճարել փաստաբաններին, որոնք կարող են օգնել օտարերկրացիներին հայրենադարձել: