Չորեքշաբթի, 17 հունիսի, 2026 թ., 13:58
Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել է ԱՄՆ-ի հետ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Իրան-ԱՄՆ հուշագիրը, հաղորդում է Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Իրանի արտգործնախարարը պարզաբանել է փոխըմբռնման հուշագրի մանրամասները և ընդգծել է ԱՄՆ-ի պատասխանատվությունը դրա դրույթների պատշաճ կատարման համար և սիոնիստական ռեժիմի՝ Լիբանանի դեմ ագրեսիայի ամբողջական դադարեցման անհրաժեշտությունը»,- ասվում է իրանական դիվանագիտական գերատեսչության հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ Լավրովն ու Արաղչին անդրադարձել են նաև երկկողմ հարաբերությունների և մերձավորարևելյան օրակարգի որոշ հարցերի: