«Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը խորապես ձախողել է և հրաժարական կտա». Թրամփ
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քեյր Սթարմերը հրաժարական կտա, հայտարարել է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը իր Truth սոցիալական ցանցի էջում։
«Նա խորապես ձախողվել է երկու շատ կարևոր հարցերում՝ ՆԵՐԳԱՂԹ ԵՎ ԷՆԵՐԳԻԱ (Հյուսիսային ծովում նավթի հայտնաբերում)։ Մաղթում եմ նրան հաջողություն»,- հավելել է նա։ Բրիտանական բազմաթիվ լրատվամիջոցներ, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդել են, որ Սթարմերը կարող է հրաժարական տալ։ Նա կարող է հայտարարել հրաժարականի մասին արդեն երկուշաբթի՝ հունիսի 22-ին, ըստ The Telegraph-ի և The Observer-ի։ Վերջինիս համաձայն՝ Սթարմերը գտնվում է Լեյբորիստական կուսակցության ղեկավարության, այդ թվում՝ իր սեփական կաբինետի անդամների կողմից աճող ճնշման տակ։ Միևնույն ժամանակ, պատգամավորների աճող թիվն աջակցում է Մանչեսթերի քաղաքապետ Էնդի Բըրնհեմի թեկնածությունը Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդի և ապագա վարչապետի պաշտոնում։
Ո՛չ Սթարմերը, ո՛չ էլ վարչապետի գրասենյակը պաշտոնապես չեն հաստատել, որ նրա հրաժարականը կհայտարարվի երկուշաբթի օրը։ Սակայն այս տեղեկությունները անուղղակիորեն հաստատել է նախարարներից մեկը, որը բրիտանական լրատվամիջոցներին ասել է, որ վերջին օրերին ինքը և վարչապետը քննարկել են «քաղաքական իրողությունները»։
Սթարմերի գլխավորությամբ Լեյբորիստական կուսակցությունը երկու տարի առաջ համոզիչ հաղթանակ տարավ ընտրություններում։ Սակայն նրանց ժողովրդականությունը կտրուկ անկում է ապրել տնտեսական խնդիրների, անօրինական ներգաղթի շուրջ լարվածության աճի և դատապարտված հանցագործ Ջեֆրի Էպշտեյնի ընկերոջ՝ Պիտեր Մանդելսոնի՝ Միացյալ Նահանգներում դեսպան նշանակման շուրջ սկանդալի պատճառով։
Սթարմերի իրավահաջորդը կարող է լինել Էնդի Բըրնհեմը, որը վերջերս համոզիչ հաղթանակ տարավ Համայնքների պալատի ընտրություններում՝ հատուկ նրա համար ազատված ընտրատարածքում, որը հրաժարական տված Լեյբորիստական կուսակցության պատգամավորն էր։
Երկուշաբթի օրը Բըրնհեմը կերդվի՝ որպես Համայնքների պալատի անդամ, ինչը պաշտոնապես կհարթի ճանապարհը վարչապետ դառնալու համար։ Նա դեռևս պաշտոնապես չի հայտարարել այդ պաշտոնում առաջադրվելու՝ իր մտադրության մասին։
Էնդի Բըրնհեմն իրեն ներկայացնում է՝ որպես ավելի ձախակողմյան քաղաքական գործիչ, քան Սթարմերը, և հարցումների համաձայն՝ նա զգալիորեն ավելի ժողովրդականություն է վայելում, քան ներկա վարչապետը։