Հայաստանը չի պատրաստվում «դանդաղեցնել» եվրոպական չափանիշների ներդրման ընթացքը, այն ձգձգում և սառեցնում է Մոսկվայի մասնակցությամբ նախաձեռնությունները, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Մեր մասնակցությամբ լուրջ նախաձեռնությունները ձգձգվում կամ սառեցվում են։ Ընդ որում, մեզ մանտրայի պես կրկնում էին՝ «ընտրություններից հետո կվերադառնանք դրանց քննարկմանը»։ Սակայն Երևանում ոչ ոք չի պատրաստվում «դանդաղեցնել» եվրոպական չափանիշների ներդրումը», - ասել է Զախարովան։
Նա հավելել է, որ Երևանը ստորագրում է տարբեր հուշագրեր և «շրջանակային ծրագրեր» արևմտյան մայրաքաղաքների հետ, այդ թվում՝ համագործակցության այն ոլորտներում, որտեղ ավանդաբար և վստահելի գործընկեր միշտ եղել է Մոսկվան։
«Դեռ քվեարկության օրվանից առաջ տեղի ունեցավ Արևմուտքի երկրների հետ ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագրերի մի ամբողջ «շքերթ»։ Նույնիսկ այն պետությունների հետ, որոնք երազում են Ռուսաստանի պարտության մասին, պատժամիջոցների նոր փաթեթներ են սահմանում մեր երկրի դեմ», - նշել է Զախարովան։