Գրենլանդիան կարող է դառնալ 51-րդ նահանգը մինչև Միացյալ Նահանգների 251-րդ անկախության օրը, սոցիալական ցանցերում գրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի Գրենլանդիայի հարցերով հատուկ դեսպանորդ Ջեֆ Լենդրին։
«Շնորհավոր Ազգային օր Գրենլանդիայի անհավանական կղզու բոլոր բնակիչներին։
Թող այսօրը հիշեցնի ձեր հարուստ մշակույթի, ավանդույթների և ձեր ժառանգությունը սահմանող արժեքների մասին։
Քանի որ Ամերիկան ​​մոտենում է իր 250-ամյակին, մենք միանում ենք ազատության և հնարավորությունների տոնակատարությանը։
Հնարավոր է՝ մենք կարողանանք նշել Ամերիկայի 251-րդ տարեդարձը՝ 51-րդ նահանգի ավելացմամբ»,- գրել է Լենդրին։
Գրենլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Մութ Բոերուպ Էգեդեն արձագանքել է այս հարձակմանը հետևյալ հայտարարությամբ. «Մենք չենք դառնա 51-րդ նահանգը. մենք չենք ուզում լինել ամերիկացիներ»։ Մեր հողերի ապագան կորոշվի այստեղ՝ Գրենլանդիայում, և մենք դա ասել ենք սկզբից։
Մենք չենք ուզում լինել ամերիկացիներ, և մենք չենք ուզում լինել դանիացիներ։ Մենք գրենլանդացիներ ենք։
«Ամերիկայից եկող հայտարարությունները այլևս զարմանալի չեն։ Այնուամենայնիվ, դա Գրենլանդիայի ժողովրդի, ինչպես նաև ամբողջ թագավորության նկատմամբ հսկայական անհարգալից վերաբերմունքի նշան է, երբ դուք ունեք աշխատանքային խումբ, որը գործում է դիվանագիտական ​​​​խողովակներով, իսկ հետո հատուկ դեսպանորդ է հայտնվում հայտարարություններով, որոնք բացարձակապես անհամապատասխան են։ Որոշ ամերիկացիների կողմից այս անհարգալից վերաբերմունքը դառնում է հոգնեցուցիչ», - հայտարարել է Էգեդեն։