Կիրակի, 28 հունիսի, 2026 թ., 11:27
Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն նոր հարվածներ է հասցրել Իրանին հրադադարի համաձայնագիրը բազմիցս խախտելու համար։ Ամերիկացի առաջնորդը նշել է, որ «Իրանը կարող է դադարել գոյություն ունենալուց», եթե ԱՄՆ-ն վերսկսի լայնածավալ ռազմական գործողությունները։
Ամերիկյան ինքնաթիռները հարվածել են Իրանի հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի պահեստներին, ինչպես նաև ափամերձ ռադարային կայաններին, հաստատել է Թրամփը։
Նա հավելել է, որ հարվածները պայմանավորված էին «հրադադարի համաձայնագրի բազմակի խախտմամբ»։
«Միանգամայն հնարավոր է, որ անցյալի փորձը նրանց ոչինչ չի սովորեցրել։ Կարող է գալ մի պահ, երբ մենք այլևս չենք կարողանա ողջամիտ լինել և ստիպված կլինենք ավարտել այն, ինչ սկսել ենք ռազմական առումով։ Եթե դա տեղի ունենա, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը այլևս գոյություն չի ունենա», - գրել է նա Truth Social-ում։