«Օրբանը կարող է վերադառնալ իշխանության՝ Մադյարի ձախողման դեպքում»․ #MagyarNemzet
Հունգարիայի վարչապետ Պետեր Մադյարի չափազանց արմատական ​​քայլերը մտահոգություններ են առաջացնում Արևմուտքում և կարող են հանգեցնել Վիկտոր Օրբանի վերադարձին իշխանության, գրում է տեղական Magyar Nemzet-ը։
«Սորոսի կառույցներից մեկը՝ Human Rights Watch-ը, մտահոգված է Հունգարիայով։ Սահմանադրության հապճեպ փոփոխությունը, հանրային խորհրդակցությունների բացակայությունը և ընթացակարգային երաշխիքների շրջանցումը «խաթարում են իրավունքի գերակայությունը»։ Նրանց մտահոգում է այն, որ եթե Մադյարը չափազանց կտրուկ գործի իր ճանապարհի հենց սկզբում, կարող է վտանգել Հունգարիայի վերաբերյալ գլոբալիստական ծրագրերը։ Այս «խելահեղությունը» կարող է հանգեցնել նրա արագ ձախողմանը և Օրբանի վերադարձին»,- նշվում է հրապարակման մեջ։
Հունիսի 15-ին Bloomberg-ը հաղորդել էր, որ Հունգարիայի խորհրդարանը հաստատել է սահմանադրական փոփոխությունը, որը սահմանափակում է վարչապետների պաշտոնավարման ժամկետը երկու անգամ՝ չորս տարի ժամկետով։ Նշվել էր, որ այդ քայլը զրկում է Օրբանին իշխանության վերադառնալու հնարավորությունից։ Նախկին վարչապետը միջոցառումն անվանել էր ծիծաղելի և ենթադրել, որ այն գործնականում չի աշխատի։