Չորեքշաբթի, 01 հուլիսի, 2026 թ., 22:03
Վենեսուելայի նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ Դելսի Ռոդրիգեսը հուլիսի 1-ից 7-ը հայտարարեց յոթօրյա ազգային սուգ՝ հունիսի 24-ի ավերիչ երկրաշարժերի զոհերի հիշատակին։
«Զոհերի հիշատակին ես որոշել եմ հայտարարել յոթօրյա ազգային սուգ, որը կսկսվի այսօր՝ ժամը 18:00-ից», - գրել է Ռոդրիգեսը։
Նա նշել է, որ Վենեսուելան խորապես սգում է ավերիչ երկրաշարժերի հետևանքով զոհերի համար, ցավակցություն է հայտնել զոհերի ընտանիքներին, մաղթել է շուտափույթ ապաքինում վիրավորներին և աջակցություն հայտնել անհետ կորածների ընտանիքներին և տուժած համայնքներին։ Հունիսի 24-ին Վենեսուելայում տեղի են ունեցել երկու հզոր ցնցումներ, որոնցից առաջինը, ըստ ԱՄՆ երկրաբանական ծառայության, եղել է 7.2 մագնիտուդ, իսկ երկրորդը՝ 7.5 մագնիտուդ։ Վենեսուելայի իշխանությունների վերջին տվյալների համաձայն՝ զոհերի թիվը հասել է 1943-ի։ Հարյուրավոր տներ են ավերվել, վնասվել են ենթակառուցվածքներ և հիվանդանոցներ, իսկ երկրի գլխավոր օդանավակայանը փակվել է։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ցավակցություն է հայտնել ավերիչ երկրաշարժի ողբերգական հետևանքների կապակցությամբ։ Մոսկվան հայտարարել է Կարակասին օգնելու իր պատրաստակամության մասին։