«Իսպանիան ՆԱՏՕ-ի ոչ այնքան լավ անդամ է»․ Թրամփ
«Ա՜խ, իսպանացիները։ Նրանք ՆԱՏՕ-ի անդամներ են, բայց ոչ այնքան լավ անդամներ», - ասել է նա։ «Նրանք ասում են. «Ոչ, մենք չենք ուզում օգնել այլ մարդկանց»։ Նրանք իրենց այնքան էլ լավ չեն պահում։ Բայց նրանք կսովորեն», — նշել է նա։ Նրա խոսքով, երբ նրանք կկորցնեն վերահսկողությունը Կուբայի, Գուամի, Ֆիլիպինների և Պուերտո Ռիկոյի նկատմամբ, այդ տարածքները կանցնեն ԱՄՆ-ի վերահսկողության տակ։ ԱՄՆ առաջնորդը նաև նշել է, որ Կուբան տասնամյակներ անց ընդառաջ է շարժվում Միացյալ Նահանգներին, և խոստացել է զբաղվել այդ հարցով:
Իսպանիայի իշխանությունները հայտարարել էին, որ կկարողանան կատարել ՆԱՏՕ-ի առաջ ստանձնած իրենց պարտավորությունները՝ ռազմական ծախսերին հատկացնելով ՀՆԱ-ի մոտ 2%-ը։ Միևնույն ժամանակ, 2025 թվականի հունիսին կայացած դաշինքի գագաթնաժողովի եզրափակիչ հայտարարության մեջ նշվում էր, որ անդամ երկրների ղեկավարները համաձայնել են մինչև 2035 թվականը պաշտպանության ծախսերը բարձրացնել մինչև ՀՆԱ-ի 5%-ը, այդ թվում՝ 1,5%-ը՝ պաշտպանական ենթակառուցվածքների զարգացման համար, ինչպես նաև հաշվի առնելով Ուկրաինա մատակարարվող ռազմական օգնությունը։ Մադրիդի դիրքորոշումը կոշտ քննադատության է արժանացել ԱՄՆ-ի և անձամբ ամերիկյան վարչակազմի ղեկավարի կողմից։
Իսպանիան ի սկզբանե նաև դեմ էր Իրանում ԱՄՆ-ի և Իսրայելի գործողությանը։ Մադրիդը թույլ չի տվել Վաշինգթոնին այդ նպատակով օգտագործել թագավորության տարածքում տեղակայված ռազմական բազաները: