Շաբաթ, 04 հուլիսի, 2026 թ., 16:24
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ քննարկել է ռազմաճակատում տիրող իրավիճակը և Ուկրաինայի Patriot համակարգերը անհրաժեշտ հրթիռներով ապահովելու հնարավորությունը։
«Հիմա գլխավոր հարցը Patriot հրթիռներն են՝ մեր ժողովրդին ռուսական բալիստիկ հրթիռներից պաշտպանելու համար։ Սա քննարկման հիմնական թեման էր՝ մեր Patriot համակարգերը անհրաժեշտ հրթիռներով ապահովելու հնարավորությունը, քանի որ Ռուսաստանը վերջնական խաղադրույքն է կատարում Ուկրաինայի դեմ հրթիռային հարվածների վրա. Ռուսաստանն այլևս չունի պատերազմը երկարաձգելու կարողություն», - գրել է Ուկրաինայի նախագահը Telegram-ում։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Զելենսկին նաև հերքեց այն տեղեկությունները, որ ռուսական զորքերը «վերահսկողություն են հաստատել» Դոնեցկի մարզի Կոստյանտինովկայի նկատմամբ։
Նա Մերցին ասաց, որ պատրաստ է հանդիպել Պուտինի հետ Կոստանտինովկայում։
«Եթե Կոնստանտինովկան այժմ Ռուսաստանի վերահսկողության տակ է, ապա Պուտինը, հավանաբար, խնդիր չի ունենա այնտեղ ինձ հետ հանդիպելու և պատերազմը վերջապես դադարեցնելու համար դիվանագիտական ​​լուծումներ գտնելու հարցում», - հավելել է Զելենսկին։