«Ռուսաստանը կորցրեց Սև ծովը». Ուկրաինան առաջին անգամ պաշտոնապես ցուցադրում է գաղտնի ծովային հրթիռներ
Ուկրաինան առաջին անգամ պաշտոնապես և հրապարակայնորեն ցուցադրել է ամերիկյան Harpoon ափամերձ պաշտպանության հրթիռային համակարգի արձակիչները, որը շահագործվում է 2022 թվականից։ Գաղտնի սարքավորումները ներկայացվել են Վլադիմիր Զելենսկու Օդեսայի մարզ կատարած այցի ժամանակ, հաղորդում է UNITED24-ը։ Հակա-նավային հրթիռային համակարգը ներկայացվել է 2026 թվականի հուլիսի 4-ին՝ Զելենսկու և Ուկրաինայի ռազմածովային ուժերի հրամանատարության միջև հանդիպման ժամանակ։ Զինվորականները զեկուցել են հարավային հատվածում տիրող իրավիճակի մասին և ցուցադրել ափամերձ պաշտպանության հիմնական տարրերը։ Ամերիկյան Harpoon համակարգերից բացի, ցուցահանդեսում ներկայացվել են նաև ուկրաինական Neptune հրթիռներ, ինչպես նաև տարբեր անօդաչու թռչող սարքեր և տորպեդոներ։
Ուկրաինան Harpoon հրթիռներ է ստացել Միացյալ Նահանգներից և Դանիայից դեռևս 2022 թվականին։ Չնայած այս հրթիռներն ակտիվորեն օգտագործվել են մարտական գործողություններում իրենց սկզբնական մատակարարումից ի վեր (մասնավորապես, դրանք օգտագործվել են ռուսական փրկարարական քարշակի՝ «Վասիլի Բեխ» նավի խորտակման համար 2022 թվականի հունիսին), շարժական արձակիչների տեսքը մնացել է խիստ գաղտնի։
Կախված մոդիֆիկացիայից, Harpoon հրթիռները կարող են հարվածել ծովային թիրախներին 130-ից 240 կիլոմետր հեռավորության վրա: Դրանք թռչում են չափազանց ցածր բարձրություններում և ուղղորդվում են ակտիվ ռադարային կողմնորոշման գլխիկով, մինչդեռ ավելի ժամանակակից տարբերակները նաև օգտագործում են GPS նավիգացիա ափամերձ ենթակառուցվածքների դեմ հարվածների համար: Մեկնաբանելով ափամերձ պաշտպանության հաջողությունները և Ռուսաստանի Սևծովյան նավատորմի դեմ հարվածները՝ Վլադիմիր Զելենսկին շնորհավորել է նավաստիներին Ուկրաինայի ռազմածովային ուժերի օրվա կապակցությամբ (նշվում է հուլիսի 5-ին) և ընդգծել, որ նրանք հասել են անհնարին թվացողին:
«Ռուսաստանը կորցրել է Սև ծովը. սկսած Զմեյնի կղզու ազատագրումով և շարունակելով մեր գործողությունները ռուսական նավատորմի, նավահանգիստների և մեր՝ Ղրիմում օկուպացիոն ուժերի դեմ, մենք ապացուցում ենք, որ Սև և Ազովյան ծովերի տարածքները Ռուսաստանի համար անպայման խաղաղ վայր չեն լինի», - հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահը: