Վեց հսկայական գնդեր են հայտնաբերվել Ավստրալիայի հյուսիս-արևելքում գտնվող լողափերից մեկում։ Ավստրալիայի տիեզերական գործակալությունը այժմ փորձում է պարզել դրանց ծագումը։
Պաշտպանիչ համազգեստով փրկարարներ են ժամանել դեպքի վայր։ Ըստ հաղորդագրությունների, գնդերը, ոստիկանության հսկողության ներքո, տեղադրվել են հատուկ վտանգավոր նյութերի տակառներում։ Քվինսլենդի հրշեջ ծառայությունը հայտնել է, որ առարկաների շուրջ պահպանվել է 50 մետր շառավղով պարիսպ։ Մոտակայքում կասկածելի այլ առարկաներ նկատող յուրաքանչյուրին խնդրվում է չդիպչել դրանց, անմիջապես հեռանալ և զանգահարել արտակարգ ծառայություններ։
Համացանցում արդեն կան ենթադրություններ, որ դրանք տիեզերանավի վառելիքի բաքեր են, ինչը նշանակում է, որ դրանք կարող են պարունակել դյուրավառ կամ քիմիապես ակտիվ նյութեր։ Սակայն, թե որ տիեզերանավին են պատկանում գնդիկները և ում են դրանք պատկանում, դեռևս անհայտ է։
Նմանատիպ դեպք նախկինում ևս տեղի է ունեցել Ավստրալիայում։ 2023 թվականին երկրի արևմուտքում գտնվող Պերտի մոտ գտնվող ափ է նետվել մեծ մետաղական գմբեթ։ Հնդկաստանը հետագայում հաստատել է, որ այն իր հրթիռներից մեկի մաս է կազմել։ 2011 թվականին նմանատիպ գունդ հայտնաբերվել է Նամիբիայի հեռավոր մի շրջանում՝ Հարավային Աֆրիկայում։ Այդ ժամանակ մասնագետները ենթադրեցին, որ դա, հավանաբար, վառելիքի բաք է, որը պարունակում է հիդրազին՝ հրթիռներում օգտագործվող խիստ ցնդող և վտանգավոր նյութ։