Երեքշաբթի, 07 հուլիսի, 2026 թ., 00:30
Բելառուսները չեն ցանկանում պատերազմել, սակայն մտադիր չեն գլուխ խոնարհել թշնամու առաջ, հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։
«Բելառուս ժողովուրդն անասելի փորձություններ է ապրել ֆաշիստական օկուպացիայի տարիներին և գենետիկական մակարդակով չի ընդունում պատերազմը։ Մենք խաղաղասեր ժողովուրդ ենք, պատերազմել չենք ցանկանում, բայց թշնամու առաջ գլուխ խոնարհելու մտադրություն էլ չունենք»,- նրա խոսքերը մեջբերում է БелТА-ն։
Նա նաև հայտարարել է, որ Բելառուսի դեմ շարունակվում է հիբրիդային պատերազմը։ «Տնտեսական թելադրանքին և քաղաքական ու տեղեկատվական ճնշմանը գումարվում են ակտիվ լրտեսությունը և սադրանքները մեր հարավային սահմաններում»,- ասել է Լուկաշենկոն, ում խոսքերը մեջբերում է նրա մամուլի ծառայությանը մոտ կանգնած թելեգրամյան ալիքը։