Ղազախստանի Սահմանադրական դատարանը որոշել է, որ երկրի նոր սահմանադրության ընդունումը զրոյացնում է նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի և այլ պաշտոնյաների պաշտոնավարման ժամկետները:
Սա նշանակում է, որ 73-ամյա Տոկաևն այժմ կարող է կրկին առաջադրվել նախագահի պաշտոնում, և եթե նա հաղթի ընտրություններում, դա կհամարվի նրա առաջին ժամկետը։
Ըստ Ղազախստանի՝ վերջերս ընդունված սահմանադրության՝ նախագահն ընտրվում է 1 անգամ 7 տարի ժամկետով:
«[Պաշտոնյաների] նշանակումը համապատասխան պաշտոններում 2026 թվականի Սահմանադրության ուժի մեջ մտնելուց հետո համարվում է առաջին ընտրություն կամ նշանակում», - նշվում է դատարանի որոշման մեջ։
Տոկաևը նախագահի պաշտոնը զբաղեցնում է 2019 թվականից, երբ նա հաղթեց Նուրսուլթան Նազարբաևի հրաժարականից հետո տեղի ունեցած արտահերթ ընտրություններում, որը ղեկավարում էր Ղազախստանը 1990 թվականից և 5 անգամ հաղթել էր նախագահական ընտրություններում։
2022 թվականին Տոկաևը կրկին առաջադրվեց նախագահական ընտրություններում, որոնք նույնպես անցկացվեցին վաղաժամկետ։
Այս ընտրությունները նշանակվեցին Ղազախստանի սահմանադրության փոփոխությունների ընդունումից հետո, որոնք սահմանում են, որ նախագահի ժամկետը 7 տարի է, բայց նախագահական լիազորությունները կարող են ընտրվել միայն 1 անգամ։ Տոկաևը հաղթեց այս ընտրություններում՝ ստանալով ձայների ավելի քան 80%-ը։
Տոկաևի ժամկետը նախատեսված է ավարտել 2029 թվականին։ Սակայն, եթե նա օգտվի ժամկետի վերագործարկման հնարավորությունից, կարող է ղեկավարել Ղազախստանը մինչև 2036 թվականը։