ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունը չեղյալ է հայտարարել իրանական նավթի հետ գործարքների լիցենզիան
ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունը որոշել է չեղյալ հայտարարել իրանական նավթի հետ գործարքներ կատարելու թույլտվության լիցենզիան։ Նոր գործարքներն արգելված են հուլիսի 7-ից։
Հունիսի 22-ին ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարության արտասահմանյան ակտիվների վերահսկողության գրասենյակը տրամադրել է ընդհանուր լիցենզիա, որը թույլատրում է իրանական նավթի արտադրությունը, վաճառքը, մատակարարումը և բեռնաթափումը մինչև օգոստոսի 21-ը։ Երկու շաբաթ անց գործակալությունը անհայտ պատճառով չեղյալ է հայտարարել լիցենզիան։
Ֆինանսների նախարարությունը պարզաբանել է, որ նախկինում կնքված բոլոր պայմանագրերը կարող են ավարտվել մինչև հուլիսի 17-ը։ Այս ամսաթվից հետո իրանական էներգետիկ ռեսուրսների հետ ցանկացած գործարք կհամարվի սահմանված պատժամիջոցների ռեժիմի խախտում։
Իրանական նավթ արտահանելու թույլտվությունը ԱՄՆ-Իրան փոխըմբռնման հուշագրի դրույթներից մեկն էր։ Երկրները այն ստորագրել են հունիսի 18-ին։ Վերջնական խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները դեռևս չեն կայացել։