Wednesday, 08 July, 2026, 00:42
The United States revoked on Tuesday a general license that authorized the sale of Iranian oil, as a ​U.S. official warned that Iran's actions in the Strait of Hormuz were "wholly unacceptable" and ‌would be met with consequences after attacks on tankers in the strategic waterway.
Oil prices rose more than 5% following the announcement. The U.S. Treasury said it would allow a wind-down period to July 17 for Iran's oil transactions ​that had been allowed under the now revoked license. The U.S. official said negotiators continued ​to work in good faith toward a final agreement with Iran despite the ⁠latest escalation.
The U.S. move came after three tankers reported being struck by unknown projectiles in and ​near the Strait of Hormuz in recent days, the British navy-affiliated agency UKMTO said in a ​report. There was no immediate comment from Tehran, or any claim of responsibility.
The attacks and the U.S. response threaten to put a fragile diplomatic understanding between Washington and Tehran on shaky ground, raising the risk that further retaliation ​could derail negotiations over a broader agreement.