«Մեր հիմնական նպատակն ավելի շատ ՀՕՊ համակարգեր և ավելի ուժեղ դիվանագիտական ​​դիրքեր ձեռք բերելն է». Զելենսկի
Չորեքշաբթի, 08 հուլիսի, 2026 թ., 01:00
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Անկարայում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի հիմնական նպատակը ավելի շատ ՀՕՊ համակարգեր ձեռք բերելն է՝ Ուկրաինան պաշտպանելու և նրա դիվանագիտական ​​դիրքերը ամրապնդելու համար։
«ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովը Անկարայում է, և, ինչպես ասում են մեր գործընկերները, Ուկրաինան իրավացիորեն այստեղ է։ Մեր հիմնական նպատակը ավելի շատ ՀՕՊ համակարգեր և ավելի ուժեղ դիվանագիտական ​​դիրքեր ձեռք բերելն է», - գրել է նա Telegram-ում։
Ըստ Ուկրաինայի նախագահի, երեքշաբթի օրվա համար նախատեսված բոլոր հանդիպումները տեղի են ունեցել, ինչպես նաև մի քանի կարևոր չնախատեսված հանդիպումներ։
«Զերկալո Նեդելի» հրատարակությունը, հղում անելով Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակին, հաղորդում է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու և Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի միջև հանդիպումների առաջին օրվանից հետո Կիևը միլիարդավոր դոլարների օգնություն է ստացել և անօդաչու թռչող սարքերի անվտանգության վերաբերյալ նոր համաձայնագիր է կնքել։
Ուկրաինան Ամստերդամի հետ համաձայնության է եկել երկարաժամկետ օգնության ամենամեծ փաթեթի շուրջ։ Վլադիմիր Զելենսկին և Նիդեռլանդների վարչապետ Ռոբ Յեթենը անվտանգության համաձայնագիր են ստորագրել «Անօդաչու թռչող սարքերի գործարք» ձևաչափով։ Փաստաթուղթը նախատեսում է տեխնոլոգիական համագործակցություն, ռազմական արտադրություն, կիբերանվտանգություն և փորձի փոխանակում։ Թագավորությունը պարտավորվել է մինչև 2029 թվականը 9 միլիարդ եվրո ռազմական աջակցություն տրամադրել: Ձմռանը նախապատրաստվելու համար Նիդերլանդները նաև 23 միլիոն եվրո դրամաշնորհ է հատկացրել գազի ներմուծման համար։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարվել էր, որ երկիրը Ուկրաինային կտրամադրի 900 միլիոն դոլարի ռազմական օգնության փաթեթ։
Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստաբի հետ բանակցությունների ժամանակ առաջնորդները քննարկել են ռազմավարական պլանավորումը: Ստաբը նշել է Ուկրաինայի զինված ուժերի հաջողությունները Ղրիմում և Ռուսաստանում հեռահար գործողությունների արդյունավետությունը։
Զելենսկին նաև հանդիպել է Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գահր Ստյորեի հետ: Բանակցությունների հիմնական թեման Ուկրաինայի օդային պաշտպանության ամրապնդումն էր՝ ռուսական հրթիռային և անօդաչու թռչող սարքերի զանգվածային հարձակումների դեմ պայքարում: Քննարկվել է նաև էներգետիկ համագործակցությունը. Զելենսկին շնորհակալություն է հայտնել Նորվեգիային անցյալ ձմռանը գազի գնումների համար տրամադրված ամենամեծ դրամաշնորհի համար, և կողմերը համաձայնել են շարունակել համակարգումը այս ոլորտում։