Թրամփը մտադիր է գրավել Խարգ կղզին և հրամայել է հարվածել բոլոր թիրախներին
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի զինված ուժերը կարող են գրավել Իրանի Խարգ կղզին։ Նա հայտարարել է, որ հրամայել է հարվածներ հասցնել կղզու բոլոր թիրախներին, բացառությամբ՝ խողովակաշարերի։
Հետագա հարվածները կարող են տեղի ունենալ հուլիսի 8-ի երեկոյան, հավելել է ԱՄՆ-ի նախագահը։
«Մենք կարող ենք գրավել Խարգ կղզին, և նրանք (Իրանի կառավարությունը) ոչինչ չեն կարողանա անել դրա հետ», - ասել է Թրամփը Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ հանդիպման ժամանակ։
Խարգ կղզում գտնվում է նավթային տերմինալ, որի միջոցով Իրանն արտահանում է իր հում նավթի արտադրության մոտ 90%-ը։ Մարտին ԱՄՆ-ն ավիահարված է հասցրել կղզուն։ Ապրիլի 7-ից ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադար էր գործում։ Հունիսին երկու կողմերը հուշագիր են ստորագրել հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ և սկսել են բանակցություններ՝ վերջնական համաձայնության հասնելու համար։
Այնուամենայնիվ, հուլիսի 7-ին Հորմուզի նեղուցում լցանավերի վրա հարձակումները վերսկսվել են։ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է հրադադարի դադարեցման մասին։ ԱՄՆ-ն մի շարք հարվածներ է հասցրել Իրանին։