Վենեսուելայի խորհրդարանի խոսնակ Խորխե Ռոդրիգեսի խոսքով՝ հունիսի 25-ի գիշերը Վենեսուելայում տեղի ունեցած կրկնակի երկրաշարժերի հետևանքով, ըստ պաշտոնական տվյալների, զոհվել է առնվազն 4333 մարդ։
Փրկարարական աշխատանքները շարունակվում են փլուզված շենքերի վայրերում։ Ռոդրիգեսն ասել է, որ իշխանությունները չեն բացահայտում անհետ կորածների թիվը՝ «շահարկումներից խուսափելու համար»։
Տեղահանված և ժամանակավոր ապաստանի կենտրոններում տեղավորված մարդկանց թիվը մոտենում է 18500-ի։ Վիրավորների թիվը գերազանցել է 16000-ը։
Վենեսուելայի նախագահի պաշտոնակատար Դելսի Ռոդրիգեսը հայտարարել է, որ Կարակասը ակտիվորեն բանակցություններ է վարում Միացյալ Նահանգների, Բրազիլիայի, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Համաշխարհային բանկի հետ՝ երկրի վերականգնմանը նպաստելու համար։
Վենեսուելայի իշխանությունները նախկինում հայտարարել էին հանձնաժողով ստեղծելու մասին՝ երկրի ենթակառուցվածքների որակը և Ուգո Չավեսի և Նիկոլաս Մադուրոյի օրոք կառուցված շենքերի բնակելիությունը գնահատելու համար։
Չավեսի օրոք 2011 թվականին մեկնարկած «Վենեսուելայի մեծ առաքելություն» ծրագրի քննադատները նշում են, որ այս բնակարանային ծրագիրը դարձել է կոռուպցիայի և վատ շինարարության օրինակ, որը կառուցվել է «առանց վերահսկողության, ստուգումների կամ որոշակի չափանիշների պահպանման»։
Հունիսի 25-ի գիշերը մեկ րոպեի ընթացքում տեղի է ունեցել 2 երկրաշարժ՝ 7.2 և 7.5 մագնիտուդով։ Հետագայում գրանցվել է մոտ 500 հետցնցում։ Ամենաշատը տուժել է խիտ բնակեցված ափամերձ Վարգաս նահանգը, մասնավորապես Լա Գուայրա քաղաքը։ Վնասներ են գրանցվել նաև մայրաքաղաք Կարակասում։