Թրամփը հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցի անվտանգության համար ԱՄՆ-ն վճար կսահմանի
Միացյալ Նահանգները մտադիր է վճար սահմանել Հորմուզի նեղուցի անվտանգության համար։ Այս մասին նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Fox News-ին տված հարցազրույցում։ Նա ասել է, որ Վաշինգթոնն ակնկալում է փոխհատուցում ստանալ ամերիկյան զորքերին վտանգի ենթարկող գործողությունների համար։
«Մենք այն պաշտպանել ենք անվճար, իսկ հիմա մենք այն պաշտպանելու ենք փողի դիմաց։ Մենք պարզապես փոխհատուցում ենք ուզում մեր ժողովրդին վտանգի ենթարկելու համար»,- ասել է Թրամփը։
Նախագահը նաև հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն և Իրանը նախկինում գրեթե հասել էին խաղաղության համաձայնագրի, բայց, ըստ նրա, Թեհրանը հրաժարվել է կատարել այն։
«Մենք գործարք կնքեցինք։ Այն պատրաստ էր, իսկ հետո նրանք խախտեցին այն»,- ասել է Թրամփը։
Ավելին, Թրամփը զգուշացրել է, որ Վաշինգթոնը կշարունակի հարվածել Իրանին։ Նա ասել է, որ ԱՄՆ-ն մտադիր է կոշտ գործել և չունի իր ընտրած ուղղությունը փոխելու մտադրություն։
Հակամարտության վերջին փուլը սկսվել է հուլիսի 8-ին։ Այնուհետև Թրամփը հայտարարել է հրադադարի ավարտի մասին՝ պնդելով, որ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ուժերը հարձակվել են Հորմուզի նեղուցում գտնվող տանկերների վրա։ Ավելի ուշ Իրանը հայտարարեց նեղուցի փակման մասին մինչև տարածաշրջանում ամերիկյան միջամտության դադարեցումը։ Դրանից հետո ԱՄՆ-ն հարվածներ հասցրեց իրանական թիրախներին, մինչդեռ Թեհրանը հարձակումներ սկսեց Քուվեյթում, Բահրեյնում, Հորդանանում և Մերձավոր Արևելքի այլ երկրներում գտնվող ամերիկյան ռազմական բազաների վրա։
Այս նոր սրացումը տեղի ունեցավ հուշագրի ստորագրումից երեք շաբաթ անց, որը կոչ էր անում դադարեցնել զինված հակամարտությունը։