Չինաստանի իշխանությունները պահանջել են ավտոարտադրողներից վերականգնել ֆիզիկական կոճակները
Չինաստանի կարգավորող մարմինները հաստատել են պահանջներ, որոնք պահանջում են ավտոարտադրողներից 2027 թվականի հուլիսի 1-ից սկսած երկրում վաճառվող բոլոր մեքենաները հագեցնել 19 հիմնական ֆունկցիաների ֆիզիկական կառավարման համակարգով։ Պահանջների նախնական տարբերակը մշակվել է դեռևս փետրվարին և վերջնականապես հաստատվել է այս շաբաթ։
Ֆիզիկական կառավարման համակարգով պարտադիր գործառույթների ցանկը ներառում է շրջադարձի և վթարային լույսերի միացումը, ազդանշանը, փոխանցման տուփի ռեժիմի և ուղղության ընտրության կարգավորիչը, վարորդի օժանդակ համակարգերի ակտիվացումը, դիմապակու մաքրիչների և տաքացվող դիմապակու աշխատեցումը, էլեկտրական պատուհանների աշխատեցումը, արտակարգ ծառայություններին զանգահարելը և այլն։ Բոլոր գործառույթները որոշակիորեն կապված են անվտանգության հետ, այդ իսկ պատճառով կարգավորող մարմինը անընդունելի է համարել դրանք սենսորային էկրանների ընտրացանկեր տեղափոխելը։
Մեքենաների ինտերիերից ֆիզիկական կոճակները վերացնելու միտումը հաճախ կապված է Tesla-ի հետ, որը մշտապես հեռացրել է կոճակները, ղեկի սյան կարգավորիչները և որոշ ժամանակ նույնիսկ ղեկը՝ շտուրվալով փոխարինելով այն։ Չինաստանի իշխանությունները կարծում են, որ սա մեծացնում է վարորդի ճանաչողական բեռը՝ վարելիս ցանկալի ընտրացանկի տարբերակը գտնելն ավելի դժվար է, քան ծանոթ կոճակը սեղմելը՝ առանց նայելու։
Նոր պահանջները կկիրառվեն միայն 2027 թվականի հուլիսի 1-ից հետո հավաստագրված նոր մեքենաների համար։
Կարգավորող մարմինը նաև ներմուծում է ներքին անվտանգության հետ կապված այլ սահմանափակումներ։ 2027 թվականի հունվարի 1-ից սկսած՝ Չինաստանում վաճառվող բոլոր մեքենաները պետք է հագեցած լինեն դռան բռնակներով, որոնք թույլ են տալիս արագ բացել բոլոր եղանակային պայմաններում, քանի որ լիովին ներկառուցված արտաքին բռնակները երբեմն արգելափակվում են։ Բոլոր էլեկտրական մեխանիզմները կպահանջեն մեխանիկական աջակցություն էլեկտրաէներգիայի անջատման դեպքում։ Այս երկու պահանջներն էլ մասամբ առաջացել են էլեկտրական մեքենաների հետ կապված աղմկահարույց վթարներին ի պատասխան, մասնավորապես՝ Xiaomi SU7 Ultra-ի դեպքում, որի էլեկտրական կողպեքները կողպվել են բախումից հետո։