China Three Gorges Group (CTG) ընկերությունն սկսել է աշխարհի ամենամեծ հիբրիդային արևային էլեկտրակայանի առևտրային փորձնական շահագործումը Չինաստանի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Սինցզյան քաղաքում: Հայտարարությունն արվել է հուլիսի 1-ին: 1 ԳՎտ հզորությամբ կայանը օգտագործում է ինչպես ավանդական արևային վահանակներ, այնպես էլ կենտրոնացված արևային էներգիայի (CSP) տեխնոլոգիա: Այս կոնֆիգուրացիան թույլ է տալիս կայանին շարունակել էլեկտրաէներգիա արտադրել արևի մայր մտնելուց հետո ութ ժամ՝ առանց լիթիումային մարտկոցների օգտագործման:
Գտնվելով Համիի մոտ՝ Գոբի անապատում, նախագիծն օգտագործում է հալված աղ՝ օրվա ընթացքում արևային ջերմությունը կուտակելու համար: Պահեստավորված ջերմությունը այնուհետև վերածվում է էլեկտրաէներգիայի, ինչը թույլ է տալիս կայանին շարունակել արտադրել մինչև ուշ երեկո, երբ պահանջարկը մնում է բարձր:
Համիի համալիրը բաղկացած է 900 ՄՎտ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային վահանակներից և 100 ՄՎտ հզորությամբ CSP բլոկից: Դրանք տեղակայված են Տյան Շան լեռնաշղթայի հարավային ստորոտում գտնվող մոտ 1817 հեկտար տարածքի վրա: Նախագիծը արժեցել է 3.53 միլիարդ յուան (մոտավորապես 480 միլիոն դոլար):
Օրվա ընթացքում ֆոտովոլտային զանգվածը էլեկտրաէներգիա է ուղարկում անմիջապես ցանց: Միևնույն ժամանակ, CSP բաժինը հավաքում է արևային էներգիա՝ օգտագործելով 260,000 հետևող հայելիներ, որոնք ծածկում են մոտավորապես 800,000 քառակուսի մետր անդրադարձնող մակերես: Հայելիները կենտրոնացնում են արևի լույսը՝ տաքացնելով հալված աղը մինչև 550°C: Այս ջերմությունը կուտակվում է և հետագայում օգտագործվում գոլորշի ստեղծելու համար, որը մայրամուտից հետո շարժում է տուրբինը: Գիշերը միայն 100 ՄՎտ հզորությամբ CSP բլոկն է արտադրում էլեկտրաէներգիա:
CTG-ն պնդում է, որ իր գծային Fresnel դիզայնը 10%-ով բարելավում է ջերմության փոխակերպման արդյունավետությունը՝ համեմատած Fresnel ստանդարտ համակարգերի հետ: 46-շղթայական կոնֆիգուրացիան թույլ է տալիս պահպանել օբյեկտի առանձին մասերը՝ առանց ընդհատելու գործողությունները: Կենտրոնական կառավարման համակարգը վերահսկում է ինչպես ֆոտովոլտային, այնպես էլ կենտրոնացված արևային վահանակները՝ պահպանելով մոտավորապես 0.02 Հց հաճախականության կառավարման ճշգրտությունը և արձագանքելով մեկ վայրկյանից էլ պակաս ժամանակում:
Չնայած առևտրային փորձնական շահագործումը սկսվել է հուլիսի 1-ին, կայանը իրականում էլեկտրաէներգիա է մատակարարում մի քանի ամիս: Այն առաջին անգամ միացել է ցանցին 2025 թվականի սեպտեմբերի 18-ին և այդ ժամանակից ի վեր անընդհատ աշխատում է:
CTG-ի տվյալներով՝ կայանը արդեն իսկ տարածաշրջանային ցանցին մատակարարել է 6.54 միլիոն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա։ Լրիվ հզորությամբ աշխատելու դեպքում այն տարեկան կարտադրի 2.07 ՏՎտ/ժ, ինչը բավարար է մոտ 830,000 տնային տնտեսություններին էլեկտրաէներգիա մատակարարելու համար։ Ընկերությունը նաև գնահատում է, որ նախագիծը կարող է տարեկան ածխաթթու գազի արտանետումները կրճատել մոտ 1.63 միլիոն մետրիկ տոննայով և Սինցզյանում վերականգնվող էներգիայի մասնաբաժինը հասցնել ավելի քան 95%-ի։
Համի նախագիծը ներկայումս աշխարհի ամենամեծ հիբրիդային էլեկտրակայանն է, որը համատեղում է կենտրոնացված արևային ջերմային էներգիայի (CSP) և ֆոտովոլտային (PV) տեխնոլոգիաները՝ գերազանցելով Դուբայի 950 ՄՎտ հզորությամբ Noor Energy 1 էլեկտրակայանը։