ԵՄ-ն թույլ է տալիս Ուկրաինային գնել չինական անօդաչու թռչող սարքերի բաղադրիչներ
Ուկրաինային թույլատրվել է գնել չինական անօդաչու թռչող սարքերի բաղադրիչներ՝ օգտագործելով ԵՄ պաշտպանական վարկի շրջանակներում ստացված միջոցները: Այս մասին հայտնել է Financial Times-ը՝ հղում անելով երկու աղբյուրների:
Թերթի աղբյուրները հայտնել են, որ Կիևը թույլտվություն է ստացել օգտագործել վեց միլիարդ եվրոյի առաջին տրանշի մի մասն այս նպատակով:
Ինչպես նշում է FT-ն, այս որոշումը ընդգծում է ԵՄ պաշտպանական արտադրության բացթողումները և Չինաստանի դերը հակամարտության երկու կողմերին մատակարարելու գործում: Վարկի պայմանների համաձայն՝ ԵՄ միջոցներով գնված պաշտպանական արտադրանքը պետք է հիմնականում ստացվի միասնական շուկայից՝ Ուկրաինայից կամ հաստատված գործընկերներից: Մյուս դաշնակիցները կարող են որակավորվել, եթե նրանք ստորագրեն անվտանգության գործընկերության համաձայնագիր ԵՄ-ի հետ: Այնուամենայնիվ, բացառություն է նախատեսված նաև, եթե անհրաժեշտ արտադրանքը չի կարող ձեռք բերվել այդ երկրներից բավականաչափ արագ կամ բավարար քանակությամբ:
Ուկրաինան մայիսի վերջին ստորագրել և վավերացրել է Ուկրաինայի աջակցության վարկը ստանալու համաձայնագիրը: Սա Եվրոմիության վարկային գործիք է մինչև 90 միլիարդ եվրոյի չափով, որը նախատեսված է 2026-2027 թվականների համար: Այս գումարից 60 միլիարդ եվրոն նախատեսվում է հատկացնել Ուկրաինայի պաշտպանական կարիքներին:
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ երկիրն այժմ տարեկան արտադրում է 10 միլիոն անօդաչու թռչող սարք։ «Հիշում եմ, երբ առաջին անգամ հրապարակավ հայտարարեցի պետության ծրագրի մասին՝ տարեկան մեկ միլիոն անօդաչու թռչող սարք։ Ամենուրեք մեծ կասկածամտություն կար՝ թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին։ Եվ հիմա մենք կարող ենք հաստատել. մենք տարեկան արտադրում ենք 10 միլիոն անօդաչու թռչող սարք։ 10, և կլինի 20», - նրա խոսքերն է մեջբերել «Ազատություն» ռադիոկայանի ուկրաինական ծառայությունը։