Եվրոպական հանձնաժողովը զրկել է Վենետիկի բիենալեին 2 միլիոն եվրոյից ռուսական տաղավարի պատճառով
Եվրոպական հանձնաժողովը չեղյալ է հայտարարել Վենետիկի բիենալեի կազմակերպիչների կողմից տրամադրված 2 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհը՝ ռուսական տաղավարը վերականգնելու՝ նրանց որոշման պատճառով։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի խոսնակ Թոմ Ռենիերը։
2026 թվականի գարնանը Ռուսաստանը 2022 թվականից ի վեր առաջին անգամ ցուցահանդես է ներկայացրել իր ազգային տաղավարում։ Եվրոպական հանձնաժողովը կազմակերպիչներին երեք բողոք է ուղարկել բիենալեին Ռուսաստանի մասնակցության դեմ։ Ստացված պատասխանները պաշտոնյաների համար անբավարար են եղել. նամակագրությունը վերանայելուց հետո գործակալությունը պաշտոնապես խորհուրդ է տվել չեղարկել ֆինանսավորումը։
Ռենիեն ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ մշակույթը «պետք է ծառայի ժողովրդավարությանը»։ Սակայն նա չի մեկնաբանել իսրայելական տաղավարը ռազմական գործողությունների մեղադրանքների պատճառով փակելու՝ ակտիվիստների պահանջները։ Ռենիեն ընդգծել է, որ ներկա որոշումը վերաբերում է միայն Ռուսաստանին։