Զապորոժիեի ատոմակայանի (ԶԱԷԿ) գլխավոր ինժեներ Ալեքսանդր Յակովլևը զոհվել է ուկրաինացի զինյալների թիրախային հարվածի հետևանքով, հայտարարել է «Ռոսատոմ»-ի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչևը։
«Ուկրաինայի զինված ուժերի անօդաչու թռչող սարքը հարվածել է Զապորոժիեի ատոմակայանի (ԶԱԷԿ) Toyota Camry ծառայողական մեքենային՝ կայանի արդյունաբերական օբյեկտի և Էներգոդար քաղաքի սահմանին։ Վարորդ Դմիտրի Ֆիլիպովը զոհվել է գլխավոր ինժեներ Ալեքսանդր Յակովլևի հետ միասին»,- լրագրողներին ասել է նա։
Լիխաչովը միջադեպն անվանել է ահաբեկչական հարձակում՝ ընդգծելով, որ դա հնարավոր է դարձել Արևմուտքի կողմից «Կիևի հանցավոր ռեժիմի» ուղղակի խրախուսման շնորհիվ։ «Մենք ԱԷՄԳ-ից ակնկալում ենք այս ողբերգությանն արագ, կոնկրետ և հստակ արձագանք», - հավելել է նա։
Ռուսաստանի քաղաքական ղեկավարությունը տեղեկացվել է միջադեպի մասին։
Կայանը գլխավոր ինժեների սպանությունն անվանել է հարձակում միջուկային օբյեկտի անվտանգության սկզբունքի վրա՝ ընդգծելով, որ այն միշտ պետք է հեռու մնա քաղաքականությունից։