Ուրբաթ, 17 հուլիսի, 2026 թ., 00:04
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և առնվազն վեց ռուս միլիարդատերերի սուպերզբոսանավերը հավաքվել են Թուրքիայի հարավային ափին՝ Բոդրումի մոտակայքում, հայտնաբերել է Verstka-ն՝ օգտագործելով ծովային հետապնդման ծառայությունների տվյալները։
71 մետրանոց Victoria զբոսանավը, որը, ըստ Dossier Center-ի, օգտագործվում է Պուտինի և նրա ընտանիքի կողմից, գտնվում է Բոզբյուկ գյուղի մոտակայքում հունիսի 26-ից՝ Բոդրումից մոտավորապես 84 կմ և հինգաստղանի Six Senses Kaplankaya հյուրանոցի լողափերից ընդամենը 400 մետր հեռավորության վրա։ Ռոման Աբրամովիչի, VTB-ի գործադիր տնօրեն Անդրեյ Կոստինի, Lukoil-ի սեփականատեր Վագիտ Ալեքփերովի, Polymetal-ի հիմնադիր Ալեքսանդր Նեսիսի, Օլեգ Դերիպասկայի և UMMC-ի համասեփականատեր Իսկանդար Մախմուդովի հետ կապված նավերը գտնվում են զբոսանավից 150 կիլոմետր շառավղի վրա:
Victoria-ին ամենամոտը, մոտավորապես 800 մետր հեռավորության վրա, գտնվում է Աբրամովիչի սեփականության տակ գտնվող 55 մետրանոց Rhea (նախկինում՝ Halo) զբոսանավը։ 30 կիլոմետր հեռավորության վրա է գտնվում 62 մետրանոց Serenity & Unity (նախկինում՝ Sea & Us) նավը, որը, ըստ ԱՄՆ Արդարադատության նախարարության, օգտագործվում է Կոստինի և նրա սիրուհու՝ Նաիլա Ասկեր-զադեի կողմից: Մինչև վերջերս երկու զբոսանավերը խարսխված էին Տորբա նավահանգստում՝ միմյանցից ընդամենը 500 մետր հեռավորության վրա: Victoria-ից 40 կիլոմետր հեռավորության վրա է գտնվում Ալեքփերովի 80 մետրանոց Genesis նավը, որը նույնպես խարսխված էր Տորբայում մինչև հուլիսի 14-ը: Nesis-ի 82 մետրանոց Romea-ն գտնվում է 87 կիլոմետր հեռավորության վրա: Դերիպասկայի 73 մետրանոց Altair-ը (նախկինում՝ Clio) խարսխված է Դալամանի մոտ գտնվող Քիլե ծոցում, Վիկտորիայից 146 կիլոմետր հեռավորության վրա: Մախմուդովի հետ կապված 73 մետրանոց Predator-ը խարսխված է Քուշադասի նավահանգստում՝ 64 կիլոմետր հյուսիս: Վերստկայի տվյալներով՝ «Վիկտորիան», որը նախկինում գտնվում էր Սոչիում և պաշտոնապես պատկանում էր Պուտինի ընկեր Գենադի Տիմչենկոյի հետ կապված ընկերություններին, հունիսի 26-ին լքել է Կրասնոդարի երկրամասը, այնուհետև անցել Բոսֆորի նեղուցով և ուղղվել դեպի Թուրքիայի ափ։ Զբոսանավի արժեքը գնահատվում է 30-50 միլիոն դոլար։
Մինչդեռ, դանիական հեռարձակող DR-ն հաղորդել է, որ Պուտինի հետ կապված մեկ այլ զբոսանավ՝ 80 մետրանոց Graceful-ը (հայտնի է նաև որպես «Մարդասպան կետ»), որի արժեքը մոտավորապես 100 միլիոն դոլար է, հուլիսի սկզբին Բալթիկ ծովից տեղափոխվել է Հյուսիսային նավատորմի գլխավոր բազա՝ Սևերոմորսկ, ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումների սպառնալիքի պատճառով։ Ըստ «Դոսյե կենտրոնի», Պուտինի հետ կապված են ընդհանուր առմամբ 9 զբոսանավ: