Ֆրանսիան 2029 թվականին կվերսկսի ՆԱՏՕ-ի ստանդարտներին համապատասխանող փոքր տրամաչափի որոշակի զինամթերքի ներքին արտադրությունը՝ 30 տարվա ընդմիջումից հետո, հայտարարել է երկրի պաշտպանության նախարարությունը։
«Ֆրանսիայում արտադրությունը, որը նախատեսված է 2029 թվականին, կներառի 5.56x45 մմ և 7.62x51 մմ զինամթերք՝ տարեկան 75 միլիոն միավոր արդյունաբերական արտադրության հզորությամբ», - ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ։ Ինչպես հաղորդում է BFMTV-ն, արտադրությունը դադարեցվել է 1999 թվականին։ Երկար տարիներ այն համարվում էր տնտեսապես անարդյունավետ՝ համաշխարհային շուկայում մատակարարման առատության պատճառով։ Սակայն, զեկույցում նշվում է, որ կորոնավիրուսի համավարակը և Ուկրաինայում հակամարտությունը «համոզեցին ֆրանսիական իշխանություններին» ներքին հզորությունները վերականգնելու անհրաժեշտության մեջ։ Արտադրությունը վերսկսելու որոշումը նպատակ ունի բավարարելու բանակի ուսումնական կարիքները և ապահովելու բարձր ինտենսիվության հակամարտության դեմ պայքարելու կարողությունը, հաղորդում է Պաշտպանության նախարարությունը։ Զինամթերքի արտադրության օբյեկտը կգտնվի Ֆրանսիայի հարավ-արևելքում գտնվող Կլերյե համայնքում և կշահագործվի երեք ընկերությունների արդյունաբերական դաշինքի կողմից։