Թրամփը Մեծ Բրիտանիան անվանել է «աղքատ աղետ» և կոչ արել նավթ արդյունահանել
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր TruthSocial սոցիալական ցանցի էջում հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի նոր վարչապետ Էնդի Բըրնհեմի՝ Հյուսիսային ծովում նավթի արդյունահանումը մեծացնելու ծրագրերի մասին։ Ամերիկացի առաջնորդի խոսքով՝ սա Միացյալ Թագավորությունը կհանի «աղքատ աղետի» կարգավիճակից։
«Սա Երկրի վրա բարձրորակ նավթի ամենամեծ աղբյուրներից մեկն է՝ հարյուրավոր տարիներ բավարարող պաշարներով, և դրա մեծ մասը դեռևս բացահայտված չէ, ինչը Միացյալ Թագավորությունը աղքատ աղետից վերածում է աշխարհի ամենահարուստ երկրներից մեկի», - գրել է Թրամփը։ Նա նաև «ծիծաղելի» է անվանել, որ Մեծ Բրիտանիան Նորվեգիայից միլիարդավոր դոլարների նավթ է գնում, «որը ստանում է Հյուսիսային ծովի ավելի քիչ արժեքավոր մասից»։
«Մեծ Բրիտանիան հսկայական ներուժ ունի, բայց ամեն ինչ սկսվում է Հյուսիսային ծովում նավթի արդյունահանումը բացելուց», - եզրափակել է Թրամփը։
Բըրնհեմից, ով պետք է պաշտոնը ստանձնի երկուշաբթի՝ հունիսի 20-ին, պաշտոնական հայտարարություններ չեն եղել Հյուսիսային ծովը արտադրության համար լիարժեք բացելու վերաբերյալ։ Լեյբորիստական ​​կուսակցության փոխնախագահ Լյուսի Փաուելը BBC-ին ասել է, որ Բըրնհեմը մտադիր է պահպանել կուսակցության 2024 թվականի նախընտրական խոստումները, որոնք բացառում էին նոր հորատման լիցենզիաների տրամադրումը, բայց թույլ էին տալիս «շեշտադրման փոփոխություն» Հյուսիսային ծովի նկատմամբ իր մոտեցման մեջ:
Financial Times-ի աղբյուրների համաձայն՝ Բըրնհեմը մտադիր է պահպանել Հյուսիսային ծովում նոր հետախուզական լիցենզիաների տրամադրման արգելքը, որն արդեն իսկ խափանել է նավթի և գազի արդյունաբերության հույսերը արմատական ​​քաղաքականության փոփոխության վերաբերյալ, նշվում է հոդվածում։
«Եթե նրանք չվերացնեն նոր հետախուզական աշխատանքների արգելքը, արդյունաբերությունը շատ դժգոհ կլինի», - հրատարակությանը հայտնել է ոլորտի աղբյուրը։
FT-ն հաղորդում է, որ ոլորտի որոշ ներկայացուցիչներ հույս ունեն, որ Բըրնհեմը կմեղմացնի հարկային բեռը, օրինակ՝ վերանայելով գերշահույթի հարկը: