Երկուշաբթի, 20 հուլիսի, 2026 թ., 20:17
Իրանը մտադիր է մինչև վերջ պաշտպանել իր ազգային շահերը և զիջումների չի գնա ԱՄՆ-ին հիմնարար հարցերում, հայտարարել է նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը, ըստ IRNA լրատվական գործակալության։
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է տարածաշրջանային ներկայիս սրացման հետ կապված ծախսերն իրատեսորեն գնահատելու անհրաժեշտությունը։
Նախագահը նաև մերժել է այն մեղադրանքները, որ Թեհրանը պատրաստ էր զիջումների գնալ Վաշինգթոնին կասեցված համաձայնագրերի շրջանակներում։ Նրա խոսքով՝ համաձայնագրի «14 կետերից ոչ մեկում» Իրանը չի նահանջել իր իրավունքներից, սկզբունքներից, ազգային շահերից կամ «հեղափոխական արժեքներից»։ «Ընդհակառակը, մանրամասն վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ փաստաթղթի դրույթների մեծ մասը համապատասխանում էր Իսլամական Հանրապետության շահերին, և չկա որևէ կետ, որը միակողմանի օգուտ կտար ամերիկյան կողմին»,- ասել է Փեզեշքիանը։
Նա նաև հայտարարել է, որ երկրի ղեկավարությունը մտադիր է միաժամանակ դիմադրել արտաքին ճնշմանը և լուծել ներքին սոցիալ-տնտեսական խնդիրները, այդ թվում՝ աջակցել բնակչության ամենախոցելի խմբերին։