Երկուշաբթի, 20 հուլիսի, 2026 թ., 23:03
Եվրոպական հանձնաժողովը չինական AliExpress շուկան տուգանել է 550 միլիոն եվրոյով՝ իր հարթակում անօրինական ապրանքների, այդ թվում՝ կեղծված հագուստի, կոսմետիկայի և խոհանոցային պարագաների վաճառքը կանխելու համար։ Այս տուգանքն ամենամեծն է, որը երբևէ կիրառվել է ԵՄ թվային ծառայությունների մասին օրենքի (DSA) համաձայն։ Կարգավորումը, որն ուժի մեջ է մտնում 2024 թվականին, նպատակ ունի պաշտպանել սպառողներին անօրինական ապրանքներից և խաբուսիկ կամ կախվածություն առաջացնող մարքեթինգային պրակտիկայից։
Եվրոպական հանձնաժողովի գործադիր փոխնախագահ Հեննա Վիրկկունենը գրել է, որ կեղծված՝ իբրև թե բրենդային հագուստի, վտանգավոր խաղալիքների, կոսմետիկայի և այլ վնասակար ապրանքների տարածումն առցանց գնումների անխուսափելի ծախս չէ, այլ AliExpress-ի կողմից DSA-ի շրջանակներում իր պարտավորությունները չկատարելու արդյունք։ Նա կոչ է արել չինական ընկերությանը միջոցներ ձեռնարկել խախտումները վերացնելու համար։
Տուգանքը կազմել է AliExpress-ի մայր ընկերության՝ Alibaba-ի անցյալ տարվա 122 միլիարդ եվրո եկամտի 1%-ից պակաս։ Առավելագույն տուգանքը կարող էր կազմել չինական IT հսկայի տարեկան եկամտի 6%-ը։
Այս տարվա մայիսին Եվրոհանձնաժողովը տուգանեց Temu շուկային՝ անօրինական և վտանգավոր ապրանքների վաճառքը կանխելու համար։ Temu-ն դեռևս հետաքննվում է ԵՄ-ի կողմից այլ հարցերի համար և կարող է կրկին տուգանվել։ Անցյալ տարվա վերջին եվրոպական կարգավորող մարմինը տուգանեց X սոցիալական ցանցին՝ թվային կանոնները չպահպանելու համար։ Հանձնաժողովը որպես խախտումներ նշեց գովազդային քաղաքականությանը, հետազոտողներին հանրային տվյալներին մուտք չտրամադրելու մերժումը և «կապույտ տիկ» հաշիվների անբավարար ստուգումը։
Ըստ Եվրոհանձնաժողովի՝ AliExpress-ը չուներ անհրաժեշտ անձնակազմ՝ ապրանքի իսկությունը գնահատելու համար։ Աշխատակիցներին երբեմն տրվում էր ընդամենը «տասնյակ վայրկյաններ»՝ որոշելու համար, թե արդյոք ապրանքը համապատասխանում է ԵՄ չափանիշներին։ Կարգավորողը նաև պարզել է, որ շուկայի առաջարկությունների համակարգը խթանում էր անօրինական ապրանքներ, և ընկերության ներքին ռիսկերի գնահատումներն անարդյունավետ էին։
Հարթակում անօրինական և վտանգավոր ապրանքներ հայտնաբերելուց հետո դրանք շաբաթներ շարունակ մնում էին վաճառքի համար հասանելի, գրել է Եվրոհանձնաժողովը։ Գործակալությունը հավելել է, որ տուգանքը արտացոլում է հարթակի կողմից սպառողներին վնասակար կամ վտանգավոր ապրանքների առաջարկը կանխելու միջոցներ չձեռնարկելու «բնույթն ու լրջությունը»։ AliExpress-ը տուգանքը անվանել է «անհամաչափ»։
ԵՄ նախորդ ստուգումները պարզել են, որ խոշոր մանրածախ հարթակներում կոսմետիկայի 65%-ը, սննդային հավելումների 63%-ը և անձնական պաշտպանիչ միջոցների 60%-ը չեն համապատասխանում տեղական անվտանգության պահանջներին։