ԱՄՆ-ի զինված ուժերը միտումնավոր ընտրում են, թե որ իրանական հրթիռներն ու անօդաչու թռչող սարքերը խոցեն, ինչը թույլ է տալիս որոշ հարձակումներ հաջողությամբ իրականացնել: Այս մասին հաղորդում է #NBC News-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ-ի վարչակազմի երկու բարձրաստիճան աղբյուրների:
Նրանց խոսքով՝ հրամանատարությունը որոշում է չօգտագործել որսացող սարքեր, եթե իրանական արկը չի սպառնում ԱՄՆ-ի ուժերին, կարևորագույն օբյեկտներին կամ տարածաշրջանում դաշնակիցներին: Այս պրակտիկան գործում է պատերազմի առաջին օրերից:
Աղբյուրները հայտնել են, որ եղել են դեպքեր, երբ ԱՄՆ-ի զինված ուժերը թույլ են տվել իրանական հրթիռներին և անօդաչու թռչող սարքերին հարվածել ամերիկյան բազաներին, եթե դրանք անօդաչու են եղել: Պաշտոնյաները տեղյակ չեն որևէ դեպքի մասին, երբ այս ռազմավարությունը հանգեցրել է ԱՄՆ-ի զորքերի կամ քաղաքացիական անձանց մահվան կամ վիրավորման, բայց ընդունում են, որ դա լի է ռիսկերով: Մի աղբյուր բացատրել է, որ ՀՕՊ ուժերին հրահանգված է չօգտագործել թանկարժեք որսորդական սարքեր, եթե հետագծի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ արկը կընկնի ջրի կամ անմարդաբնակ տարածքի վրա: Ավելին, ամերիկյան մեկ որսացող սարքի արժեքը կարող է հասնել մի քանի միլիոն դոլարի:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ պատերազմի սկզբից ի վեր Իրանը արձակել է 8500-ից 8800 հրթիռ և անօդաչու թռչող սարք։ Ավելին, հեռուստաալիքի աղբյուրների համաձայն, իրանական հրթիռային հարձակումները, որպես կանոն, ավելի քիչ ճշգրիտ են, քան ամերիկյանները, և հաճախ չեն հասնում իրենց նշանակետերին։
Իրանում պատերազմը Փենթագոնին արդեն արժեցել է 37,5 միլիարդ դոլար, հուլիսի 21-ին հայտարարել է ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը՝ հաշվետվություն տալով Սենատի հատկացումների հանձնաժողովի առջև։ Սակայն, ըստ NBC News-ի, գերատեսչության ներքին գնահատականները զգալիորեն ավելի բարձր են՝ 80-ից 100 միլիարդ դոլար, հաշվի առնելով վնասված ռազմական բազաների վերականգնումը, ոչնչացված սարքավորումների փոխարինումը և զենքի պաշարների լիարժեք համալրումը։
Հուլիսի 25-ի երեկոյան Axios-ը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամայել է չհարվածել Իրանին երկշաբաթյա ամենօրյա հարձակումներից հետո։ CNN-ի փոխանցմամբ, Թրամփի հետ հանդիպման ժամանակ Շտաբի պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ, գեներալ Դեն Քեյնը զգուշացրել է ԱՄՆ-ի զինամթերքի սպառման և հետագա ռազմական արշավի այլ ռիսկերի մասին։