Բեռլինի ոստիկանությունը ոչնչացրել է սեռական փոքրամասնության շքերթի մեջ մեքենայով մխրճված քաղաքացուն
Բեռլինի ոստիկանությունը կրակել և սպանել է 21-ամյա Աբդուլ Բ-ին, ով կասկածվում էր ամենամյա ԼԳԲՏ+ շքերթի ժամանակ միտումնավոր վրաերթ իրականացնելու համար, որի հետևանքով կա մեկ զոհ: Տեղեկատվությունը հաստատել է Բեռլինի Սենատի Ներքին գործերի նախարարությունը։
Der Tagesspiegel-ը հայտնել է կասկածյալի լրիվ անունը՝ Աբդուլ Բալութ։ Իրավապահ մարմինները նրան հայտնաբերել են մոտավորապես ժամը 18:00-ին (Երևանի ժամանակով 20:00-ին) այգեգործական համալիրում։ Նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ նա հարձակվել է իրավապահ մարմինների աշխատակիցների վրա՝ կրելով սուր զենք։ Սա ոստիկաններին դրդել է կրակ բացել։ Կասկածյալը մահացել է դեպքի վայրում՝ չնայած բժշկական օգնություն ցուցաբերելու փորձերին։
Տեղական իշխանությունների տվյալներով՝ կասկածյալը կապեր է ունեցել իսլամիստական շրջանակների հետ։
Աբդուլ Բ-ն ծնվել է Բեռլինում և Գերմանիայի քաղաքացի է՝ լիբանանյան արմատներով՝ ըստ N-TV հեռուստաալիքի։
2025 թվականի վերջին երիտասարդը ձերբակալվել է Բեռլինի Բրանդենբուրգի օդանավակայանում՝ Լիբանանից վերադառնալուց հետո։ Հետաքննիչները պնդում են, որ նա նախկինում փորձել է մեկնել Սիրիա՝ միանալու «Իսլամական պետությանը»։