«Իրանն ու ԱՄՆ-ն շարունակում են բանակցել միջնորդ երկրների միջոցով». #IRNA
Իրանն ու Միացյալ Նահանգները շարունակում են բանակցել միջնորդ երկրների միջոցով, հաղորդում է IRNA-ն՝ հղում կատարելով Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղայիին։
«Բաղային հաստատել է, որ Թեհրանի ու Վաշինգթոնի միջև ուղերձների փոխանակումը շարունակվում է միջնորդների, այդ թվում՝ Պակիստանի, Օմանի և Կատարի միջոցով, սակայն ընդգծել է, որ երկխոսությունը պահանջում է հուսալի հիմք, որը, նրա խոսքով, ոչնչացվել է ԱՄՆ-ի կողմից»,- գրում է լրատվամիջոցը՝ մեջբերելով Բաղայիի հարցազրույցը ավստրիական ORF-ին։
Բաղային մեղադրել է ԱՄՆ-ին նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները խախտելու մեջ և շեշտել, որ Իրանը, իր հերթին, կատարել է բոլոր պարտավորությունները՝ ապահովելու առևտրային նավերի անվտանգ անցումը Հորմուզի նեղուցով։