Քենիայում հետաքննում են ազգային պարկում 15 փղերի հանկարծակի մահը
Քենիայի Ամբոսելի ազգային պարկում մեկ ամսվա ընթացքում տասնհինգ փիղ է մահացել։ The Guardian-ը հաղորդում է, որ իշխանությունները հետաքննություն են սկսել։
Քենիայի վայրի բնության ծառայությունը հայտնել է, որ մահացած փղերից 10-ի մոտ նկատվել են մասնակի կաթվածահարության նշաններ, որոնք նրանց մահվան պատճառ են դարձել մոտ երկու օրվա ընթացքում։ Մնացած լեշերը կամ խիստ քայքայված էին, կամ էլ աղբանոցում էին, ինչը դժվարացնում է մահվան պատճառը որոշելը։
Մահացած կենդանիների մեծ մասը էգեր էին հորթերով. 15-ից միայն մեկը արու էր։ Երկրում նախկինում գրանցվել են փղերի թունավորման դեպքեր՝ որսագողության և մարդ-վայրի բնություն հակամարտության պատճառով։ Նայրոբիի համալսարանի լաբորատորիայում փղերից վերցված նմուշների նախնական փորձարկումները բացահայտել են «հնարավոր թունավոր նյութ»։ Կառավարական լաբորատորիայում անցկացված փորձարկումները չեն բացահայտել տոքսիններ։
Քենիայի վայրի բնության ծառայությունը շարունակում է իր հետաքննությունները, ներառյալ ջրային աղբյուրների վերլուծությունը։ Գործակալությունը շեշտել է, որ ներկայում հիվանդության մարդկանց փոխանցման որևէ ապացույց չկա։