Ճապոնիայի հարավ-արևմուտքում տեղի ունեցած երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 30-ի
Ճապոնիայի հարավ-արևմուտքում՝ Կումամոտո պրեֆեկտուրայում, տեղի ունեցած 7,1 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 30-ի, հայտնել է վարչապետ Սանաե Տակաիչին։ Նա հավելել է, որ այդ թիվը ներառում է նաև այն դեպքերը, որոնց կապը աղետի հետ դեռևս քննության փուլում է։
Երեքշաբթի տեղի ունեցած 7,1 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժը լայնածավալ ավերածություններ է առաջացրել՝ ավերելով տներ, վնասելով կամուրջներ, առաջացնելով հրդեհներ և տասնյակ հազարավոր բնակիչների թողնելով առանց էլեկտրականության ու ջրամատակարարման։ Ընդ որում՝ այս շաբաթավերջին կանխատեսվում է, որ ջերմաստիճանը կհասնի 38°C-ի։