«ՆԱՏՕ-ն ձգտում է «հեռացնել» Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից». Վիկտոր Վասիլև
ՆԱՏՕ-ն ձգտում է «հեռացնել» Հայաստանին ՀԱՊԿ-ի իր դաշնակիցներից, ՌԻԱ Նովոստիին ասել է ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը։
«Մենք նշում ենք ՆԱՏՕ-ի երկրների և առանձին արևմտյան պետությունների ցանկությունը՝ «հեռացնել» Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի իր դաշնակիցներից, այդ թվում՝ համատեղ զորավարժությունների միջոցով», - գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Վասիլևը։
Նա նշեց, որ Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության այս մոտեցումը, անշուշտ, չի համապատասխանում երկրի անվտանգության և ինքնիշխանության ապահովման երկարաժամկետ շահերին։
«Նրանք, ովքեր ուսումնասիրում են տարածաշրջանի պատմությունը, այդ թվում՝ դարավոր հետադարձ հայացքի միջոցով, հավանաբար կգտնեն բազմաթիվ փաստեր, որոնք կապացուցեն, որ հայ ժողովրդի ճակատագիրը շատ հեռու էր հեշտ լինելուց և երբեմն՝ արյունալի։ Հարցի պատասխանը, թե ով էր նրա անվտանգության և բարգավաճման գլխավոր երաշխավորը իր երկար պատմության ընթացքում, պարզ և ակնհայտ է», - հավելեց դիվանագետը։