Երկուշաբթի, 03 օգոստոսի, 2026 թ., 00:30
Ֆրանսիայի հարավում անտառային հրդեհները մոտեցել են հայտնի Շատո Միրավալ կալվածք-գինեգործարանին, որը մի քանի տարի շարունակ Բրեդ Փիթի և Անջելինա Ջոլիի միջև աղմկահարույց դատական ​​վեճի առարկա է եղել։
Ինչպես հաղորդում է People-ը՝ հղում անելով TMZ-ի կողմից հրապարակված լուսանկարներին, Պրովանսի պատմական կալվածքի անմիջական մոտակայքում արդեն տեսանելի է խիտ ծուխ։ Հրշեջներին մինչ այժմ հաջողվել է զսպել հրդեհը անվտանգ հեռավորության վրա, և Շատո Միրավալն ինքնին չի վնասվել։
Մոտ 500 հեկտար տարածք զբաղեցնող կալվածքը հայտնի է ոչ միայն իր շքեղ ամրոցով, այլև որպես Ֆրանսիայի ամենահայտնի գինեգործարաններից մեկը։ Հենց այս կալվածքի շուրջ է նախկին ամուսինների միջև իրավական պայքարը շարունակվում 2022 թվականից։ Փիթի խոսքով՝ Անջելինա Ջոլին խախտել է իրենց նախկին համաձայնությունը՝ առանց իր համաձայնության վաճառելով Miraval-ի իր բաժնեմասը Tenute del Mondo ընկերությանը, որը կապված է Stoli ալկոհոլային խմբի հետ։ Դերասանը պնդում է, որ գործարքը վնասել է ընտանեկան բիզնեսին։ Իր հերթին, Ջոլին պնդում է, որ իրավունք ուներ ինքնուրույն տնօրինելու իր ունեցվածքը։ Ամուսնալուծության գործընթացի ավարտից հետո, գինեգործարանի շուրջ վեճը մնում է դատարանում։ Ծայրահեղ շոգը, երկարատև երաշտը և ուժեղ քամիները նպաստում են հրդեհների արագ տարածմանը։ Մի քանի շրջաններում արդեն տեղի է ունեցել բնակիչների և զբոսաշրջիկների զանգվածային տարհանում, և ծուխը սպառնում է ոչ միայն բնակելի թաղամասերին, այլև Ֆրանսիայի հայտնի խաղողի այգիներին։