«Հայաստանի Սահմանադրությունից տարածքային պահանջների բացառումը կվերացնի խաղաղության պայմանագրի կնքման խոչընդոտները»․ Հաջիև
Երեքշաբթի, 04 օգոստոսի, 2026 թ., 11:24
Հայաստանի Սահմանադրությունից պետք է հանվի Ադրբեջանի, ինչպես նաև Թուրքիայի նկատմամբ տարածքային պահանջներ նախատեսող հոդվածը: Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, այս մասին հայտնել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը՝ թուրքական Haber Global հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։ Նրա խոսքով՝ ստացվող ազդակները վկայում են, որ Հայաստանում սկսվում է նոր Սահմանադրության ընդունման գործընթացը։
«Այդ տարածքային պահանջները Սահմանադրությունից բացառելուց հետո Ադրբեջանը խաղաղության վերջնական պայմանագրի ստորագրման համար խոչընդոտներ չի տեսնում։ Ավելին, մեր տարածաշրջանում արդեն դե ֆակտո խաղաղ իրավիճակ է»,- ասել է Հաջիևը։
«Քո անելիքը բանակում է, ընդդիմությո՛ւն»․ Սյուզի Բադոյան
1216:18
«Սա Ադրբեջանի հրապարակային պահանջի կատարումն է»․ Արմեն Եղիազարյան
916:12
«Մի պահ գայթակղություն առաջացավ գալ, ձեզ փաթաթվել». Մամիկոն Ասլանյան (տեսանյութ)
2416:06
«Այս աղետալի իրադարձություններն «օրինականացվում» են ընդդիմության մասնակցությամբ»․ Աննա Կոստանյան
3815:36
«Այն, որ մահերի համար կարելի է մեղադրել Պաշտպանության նախարարին, նորություն է»․ Սուրեն Պապիկյան (տեսանյութ)
4915:24
«Փաշինյանը փորձում է Երրորդ Հանրապետությունից գաղափարական սահման գծել»․ Արմեն Հովասափյան
5015:18
«Նիկոլ Փաշինյանը հռչակեց անկախության կորուստը»․ Լևոն Զուրաբյան
5215:12
«Գիտեմ, որ ֆրանկոֆոն եք և փայլուն տիրապետում եք նաև անգլերենի և ռուսերենի իջևանյան բարբառներին, բայց հարցս հայերեն էր». Էդգար Ղազարյան (տեսանյութ)