«Թրամփը պատրաստ է դադարեցնել հակամարտությունը նույնիսկ առանց միջուկային համաձայնագրի, եթե Թեհրանը թույլ տա ազատ նավարկություն Հորմուզի նեղուցով». #WSJ
Կիրակի, 09 օգոստոսի, 2026 թ., 20:39
Դոնալդ Թրամփը պատրաստ է դադարեցնել Իրանի հետ հակամարտությունը նույնիսկ առանց միջուկային համաձայնագրի, եթե Թեհրանը թույլ տա ազատ նավարկություն Հորմուզի նեղուցով, գրում է The Wall Street Journal-ը։
Հրատարակության տվյալներով՝ ԱՄՆ նախագահը գաղտնի զրույցի ժամանակ ավագ օգնականներին նշել է, որ դիտարկում է «հակամարտությունը առանց միջուկային համաձայնագրի թողնելու» հնարավորությունը։ Թրամփը կարծում է, որ 2025 թվականին իր միջուկային օբյեկտների ոչնչացումից հետո Թեհրանը չի կարողանա վերականգնել իր միջուկային ենթակառուցվածքները մինչև իր նախագահական ժամկետի ավարտը։
Ամերիկացի առաջնորդը նաև կարծում է, որ ԱՄՆ հետախուզությունը կկարողանա արագորեն հայտնաբերել Իրանի փորձերը՝ վերականգնելու միջուկային օբյեկտները կամ գաղտնի կերպով մշակելու միջուկային զենք։ Նա նաև ակնկալում է, որ ԱՄՆ հետագա հարվածների սպառնալիքը կգործի որպես երկարաժամկետ զսպման գործոն։