Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Անիտա Անանդը հայտարարել է Streit Group-ի դեմ պատժամիջոցների մասին: Այս մասին հաղորդվել է Կանադայի կառավարության կայքում։
Streit Group-ը զրահապատ մեքենաների և այլ ռազմական տեխնիկայի արտադրող է: Ավելին, ըստ ընկերության կայքի, այն ապահովում է «ինտեգրված պաշտպանական լուծումներ ցամաքային, օդային և ծովային բարդ առաքելությունների և ծայրահեղ միջավայրերի համար, ներառյալ առաջադեմ հակաօդային պաշտպանության համակարգեր և համապարփակ լուծումներ ռազմածովային ուժերի համար»: Այն ունի արտադրական հզորություններ ԱՄԷ-ում, Հորդանանում և Ուգանդայում, ինչպես նաև այլ երկրներում։
Անանդը բացատրել է, որ պատժամիջոցները սահմանվում են, քանի որ գործարանում արտադրված արտադրանքն օգտագործվում է Ռուսաստանի Ազգային գվարդիայի կողմից, որը մասնակցում է Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ մղվող լայնածավալ պատերազմին։
«Ռուսական ընկերություններին ռազմական արտադրանք մատակարարելով՝ ռուսական ռազմարդյունաբերական համալիրին աջակցելու պատմությամբ Streit Group-ը շարունակում է սնուցել ռուսական ռազմական մեքենան և Պուտինի ռեժիմի չհրահրված և անարդար պատերազմը Ուկրաինայի դեմ: Այսօր հայտարարված պատժամիջոցները կնվազեցնեն Ռուսաստանի ռազմական կարողությունները Ուկրաինայի դեմ պատերազմում՝ խաթարելով և խոչընդոտելով Streit Group-ի կողմից Ռուսաստանին ռազմական տեխնոլոգիաներ և սարքավորումներ մատակարարելու կարողությունը», - ասվում է Կանադայի կառավարության մամուլի հաղորդագրության մեջ։
2014 թվականից ի վեր Ուկրաինան, ԵՄ-ն և Շվեյցարիան պատժամիջոցներ են կիրառել Streit Group-ի և դրա սեփականատեր Գերման Գուտորովի նկատմամբ (ով ծնվել է Ռուսաստանում, բայց 1990-ականների սկզբին տեղափոխվել է Կանադա և այնտեղ հիմնադրել Streit Group-ը):
2014 թվականից ի վեր Կանադան պատժամիջոցներ է կիրառել ավելի քան 3500 անհատների և կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք, ըստ երկրի իշխանությունների, մեղադրվում են «Ուկրաինայի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների կոպիտ և համակարգված խախտումների» մեջ: