«Ուկրաինան ԱՄՆ բանակցողներին պատերազմի դադարեցման վերաբերյալ առաջարկներ է ներկայացրել»․ Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Ուկրաինան Ռուսաստանի հետ պատերազմը դադարեցնելու ծրագրի վերաբերյալ առաջարկներ է փոխանցել ամերիկացի բանակցողներին։
«Մենք մեր առաջարկները փոխանցել ենք ամերիկյան կողմին։ Իսկ Միացյալ Նահանգները կարող է օգնել ամրապնդել մեր պաշտպանությունը՝ առաջին հերթին հակաօդային պաշտպանության ոլորտում, և ճնշում գործադրել Ռուսաստանի վրա, որպեսզի այն փոխի իր ծրագրերը՝ պատրաստվի պատերազմի ավարտին, այլ ոչ թե դրա շարունակությանը»,- նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ ուկրաինական հետախուզությունը ապացույցներ ունի, որ Ռուսաստանը կօգտագործի սեպտեմբերյան ընտրությունները՝ մարտական ​​անձնակազմը համալրելու նպատակով նոր զորահավաք հայտարարելու համար։
«Նրանք աշնանը պատրաստվում են զորահավաքի՝ խորհրդարանական ընտրությունների բեմականացումից անմիջապես հետո։ Այնուհետև, այսպես կոչված, ընտրություններից հետո, նա [Պուտինը] ծրագրում է մինչև տարեվերջ լրացուցիչ զորահավաք իրականացնել՝ մի քանի հարյուր հազար ռուսների ներգրավելով, իսկ հաջորդ տարի՝ ևս այդքան»,- հայտարարել է Զելենսկին։