«Շարունակելու ենք աշխատել Հարավային Կովկասում մեր ռազմավարական դիրքերն ամրապնդելու ուղղությամբ»․ ԱՄՆ ներկայացուցիչ
Չորեքշաբթի, 12 օգոստոսի, 2026 թ., 12:28
ԱՄՆ-ն կշարունակի Հարավային Կովկասում իր ռազմավարական դիրքերն ամրապնդելու ուղղությամբ կարևոր աշխատանքը։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Էլիսոն Հուքերը՝ Վաշինգթոնում Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Էլնուր Մամեդովի հետ եռակողմ հանդիպմանը նվիրված հրապարակման մեջ։
Նա նշել է, որ հանդիպումը նվիրված էր 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև նախաստորագրված համաձայնագրին։ «Ակնկալում եմ շարունակել մեր կարևոր աշխատանքը՝ Հարավային Կովկասի համար խաղաղ և բարգավաճ ապագա ապահովելու ուղղությամբ՝ միաժամանակ ամրապնդելով Ամերիկայի ռազմավարական դիրքերը այս կարևոր տարածաշրջանում»,- նշել է Հուքերը։