Չորեքշաբթի, 12 օգոստոսի, 2026 թ., 16:15
Կոլումբիայում երկուշաբթի օրը տեղի ունեցած 7,4 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է առնվազն 254-ի, հայտնում են իսպանալեզու լրատվամիջոցները։ Վերջին տվյալներով՝ մոտ 3 հազար մարդ համարվում է անհետ կորած։ Զոհերի մեծ մասը Պերեյրա և Կալի քաղաքների բնակիչներ են։ Որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են։
Մի շարք երկրներ և միավորումներ ավելի վաղ հայտարարել էին Բոգոտային ֆինանսական օգնություն տրամադրելու մասին։ «Մենք 2 մլն եվրո կտրամադրենք առավել տուժած շրջանների բնակչությանն աջակցելու համար», - X սոցիալական ցանցում գրել է Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։ Ավելի վաղ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտարարել էր Կոլումբիային օգնություն տրամադրելու համար 15,5 մլն դոլար հատկացնելու մասին։