Հուլիսն ԱՄՆ-ում ամենատաքն է եղել վերջին 132 տարվա ընթացքում
Անցյալ հուլիսն ԱՄՆ-ում գրանցված ամենատաք ամիսն է եղել։ Bloomberg-ը հաղորդում է, որ մայրցամաքային ԱՄՆ-ում միջին ջերմաստիճանը հասել է 76.9 աստիճան Ֆարենհայտի (24.94 աստիճան Ցելսիուսի)։
ԱՄՆ-ի կառավարությունը 132 տարի է, ինչ հետևում է ջերմաստիճանի գրառումներին։ Ազգային օվկիանոսային և մթնոլորտային վարչության (NOAA) տվյալներով՝ հուլիսյան միջին ջերմաստիճանը մոտ երեք աստիճանով գերազանցել է 20-րդ դարի միջին ցուցանիշը։ Այն նաև գրեթե 0.1 աստիճանով բարձր է եղել նախորդ ռեկորդից, որը գրանցվել էր 1936 թվականի հուլիսին:
Գիտնականները պարզել են, որ մարդածին գործունեության հետևանքով առաջացած կլիմայի փոփոխությունը կարող է ջերմային ալիքները դարձնել ավելի հավանական և ինտենսիվ։ Climate Central-ի վերլուծաբանների կողմից անցկացված ուսումնասիրությունը պարզել է, որ 43 քաղաքներում մեկ կամ ավելի շաբաթ է եղել, երբ գլոբալ տաքացումը նման ջերմաստիճանները դարձրել է առնվազն երկու անգամ ավելի հավանական։
Ներկայիս իրավիճակից տարբերվող՝ 1936 թվականի ռեկորդը պայմանավորված է եղել տարբեր գործոններով։ Գիտնականների կարծիքով, դրանց թվում էին գյուղատնտեսական անարդյունավետ մեթոդները, որոնք զրկել էին հողը բուսականությունից և հանգեցրել երաշտի։
Գործակալության կանխատեսումների համաձայն՝ օգոստոսին կենտրոնական և հարավային Միացյալ Նահանգներում սպասվում է միջինից բարձր ջերմաստիճան։ Դրա հավանականությունը գերազանցում է 50%-ը ափամերձ Քալիֆորնիայի որոշ հատվածներում և հարավային հարթավայրերում։ Մասնագետները նաև զգուշացնում են, որ Էլ Նինյոն կարող է մեծացնել նորմայից բարձր ջերմաստիճանների ռիսկը առաջիկա ամիսներին։